Lucyna Talaśka-Klich

Żywność dla ubogich. Sprawdź kto może ją dostać i gdzie ją rozdają

Wojciech Kędzia (pierwszy z lewej) podkreśla, że nie wszystkie gminy biorą udział w programie Fot. Lucyna Talaśka-Klich Wojciech Kędzia (pierwszy z lewej) podkreśla, że nie wszystkie gminy biorą udział w programie
Lucyna Talaśka-Klich

Nie wszyscy ubodzy mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego mogą skorzystać z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, bo na mapie regionu są białe plamy. Niektóre samorządy tłumaczą, że brakuje magazynów.

- Niestety, nie wszystkie samorządy biorą udział w tym programie - podkreślił Wojciech Kędzia, dyr. bydgoskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. - W województwie kujawsko-pomorskim w programie uczestniczyło 121 spośród 144 gmin.

Zatem na mapie są białe plamy. KOWR podał, że w podprogramie 2017 (w ramach POPŻ) nie uczestniczyły gminy: Rogowo (pow. żniński), Rogowo (pow. rypiński), Rojewo, Wąbrzeźno, Brzuze, Ciechocinek, Radziejów, Zakrzewo, Czernikowo, Wielgie, Aleksandrów Kuj., Pruszcz, Dąbrowa Biskupia, Skrwilno, Janikowo, Radzyń Chełmiński, Rypin (gm. wiejska), Rypin (gm. miejska), Lipno, Jabłonowo Pomorskie, Bądkowo, Nakło nad Notecią i Koneck.

Gminom brakuje magazynów

- U nas nie ma gdzie przechowywać takiej żywności - wyjaśnił Ryszard Borowski, wójt Konecka (pow. aleksandrowski).
O podobnych przeszkodach powiedział Rafał Żurowski, wójt gminy Rojewo (pow. inowrocławski): - Brakuje nam magazynu do składowania żywności, ale będziemy się starać, by rozwiązać ten problem.

Jednak realizacji POPŻ towarzyszą także warsztaty i programy, które dotyczą np. edukacji ekonomicznej, zdrowego żywienia. - My też organizowaliśmy różne warsztaty, bo nie chcemy tylko rozdawać, ale i aktywizować najuboższych - dodał wójt Konecka. - Jeśli mieszkańcy będą zainteresowani tym programem, to możemy się nad tym zastanowić.

Zainteresowani udziałem w programie powinni zgłaszać się do ośrodków pomocy społecznej w swojej gminie.

KOWR jest instytucją odpowiadającą za zakup żywności, organizuje przetargi, zawiera i rozlicza umowy z wykonawcami i z organizacjami partnerskimi (ogólnopolskimi), a także nadzoruje realizację programu.

W woj. kujawsko-pomorskim dystrybucją żywności (i nie tylko tym) zajmują się: Caritas Polska, Polski Komitet Pomocy Społecznej i Federacja Polskich Banków Żywności.

Artykuły spożywcze, które w ramach POPŻ 2017 zostały przekazane do magazynów organizacji partnerskich to: szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, kabanosy wieprzowe, filet z makreli w oleju, cukier biały, olej rzepakowy, gulasz wieprzowy z warzywami, makaron kukurydziany bezglutenowy, miód nektarowy wielokwiatowy, groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, makaron jajeczny, ryż biały, kasza gryczana, herbatniki maślane, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający.

Od października zmieniły się kryteria dochodowe uprawniające do skorzystania z tej pomocy. W przypadku osoby samotnie gospodarującej to 1402 zł, dla osoby w rodzinie - 1056 zł. Wcześniej było to 1 268 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1 028 zł dla osoby w rodzinie.

Lucyna Talaśka-Klich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.