Życzą im wiele wrażeń, w tym pozasportowych

Czytaj dalej
Fot. Jakub Lesiński
Jakub Lesiński

Życzą im wiele wrażeń, w tym pozasportowych

Jakub Lesiński

17 naszych niepełnosprawnych sportowców od 7 września będzie rywalizować na igrzyskach paraolimpijskich w Brazylii. Zanim tam dotrą, czekają ich oficjalne pożegnania. Do pierwszego z takich doszło w Gorzowie, gdzie wojewoda lubuski Władysław Dajczak wręczył gorzowskim zawodnikom drobne upominki. Tu jeszcze pozostałych naszych paraolimpijczyków zabrakło.

- Cieszymy się, że w kadrze narodowej na 91 sportowców jest 17 Lubuszan, którzy stanowią 20 procent całej reprezentacji Polski. To dobrze świadczy o pracy w Starcie Gorzów. Trzeba być z osiągnięć naszych zawodników dumny. Są to medaliści mistrzostw świata i Europy. Mam nadzieję, że po igrzyskach w Rio będziemy mogli się raz jeszcze spotkać i tym razem pogratulować im sukcesów odniesionych w Brazylii. Wierzę, że Lubuszanie będą mieli znaczący wkład w liczbie zdobytych medali. Dziś chcemy im za to podziękować i prosić o godne reprezentowanie województwa lubuskiego w Rio, żeby mogli chwalić się tym, że są Lubuszanami. Życzymy przeżyć też pozasportowych, bo przecież Brazylia to również atrakcje, z których powinni tam skorzystać - powiedział Dajczak.

Cieszymy się, że w kadrze narodowej na 91 sportowców jest 17 Lubuszan, którzy stanowią 20 procent całej reprezentacji Polski

W IP w Rio w barwach gorzowskiego Startu uczestniczyć będzie Milena Olszewska w łucznictwie i lekkoatleci: Krzysztof Ciuksza, Adrian Imanowski, Łukasz Mamcarz, Mateusz Michalski, Lech Stoltman, Renata Śliwińska, Tomasz Blatkiewicz, Łukasz Wietecki i Maciej Lepiato. Ten ostatni jest faworytem do złota w skoku wzwyż. - Czekam na dobry występ, a jak takowy wyjdzie, ja będę zadowolony i nie będę miał nic do zarzucenia, to pojawi się i medal, który zarówno mnie i wielu kibiców powinien usatysfakcjonować - dodał Lepiato.

Już niemal wszyscy, też w czwartek, spotkali się u marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Polak w Zielonej Górze. Również było uroczyście, a zawodnicy, zawodniczki i ich opiekunowie nie wyszli z Sali Kolumnowej z pustymi rękami. - W naszych uchwałach wyraźnie pokazujemy, że wspieramy również olimpijczyków i paraolimpijczyków. Osobiście chciałam się spotkać z każdym, kto będzie jechać do Rio. Stąd wasza wizyta u nas. Chcemy pokazać, jak bardzo jesteście dla nas ważni - tłumaczyła pani marszałek.

Zarząd województwa zabezpieczył w budżecie odpowiedni kwoty, które zostaną wypłacone za dany wynik. Za medal najcenniejszego kruszcu przewidziano 20 tysięcy złotych, za srebro 14, a brąz 10. - Gratuluję wam już samej nominacji. Pomimo pewnych ograniczeń i przeciwności losu potraficie sięgać gwiazd i zdobywać laury - dodała Polak.

O swoich podopiecznych mówiła prezes zielonogórskiego Startu. - To bardzo wartościowi ludzie, o których należy pamiętać. Oni muszą pokonywać wiele barier. Dla nas już jesteście zwycięzcami! - przekonywała Danuta Tarnawska, która zwróciła uwage, że po raz pierwszy w historii Igrzyska paraolimpijskie będą transmitowane przez telewizję publiczną.

Start Zielona Góra w Rio de Janeiro reprezentować będą: Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki w tenisie stołowym, Kamila Kubas i Mateusz Surwiło w parakajakarstwie, Szymon Sowiński w strzelectwie oraz Marek Trykacz w podnoszeniu ciężarów.
- Życzę dobrych wyników. Wszystkiego dobrego dla sportowców gorzowskich i zielonogórskich. Oni stanowią taką wisienkę dla naszego województwa, znak towarowy, który należy wspierać - mówił przewodniczący zarządu Startu Gorzów, Jerzy Jankowski.
Turniej w Brazylii startuje 7 września i potrwa do 18.

Jakub Lesiński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.