Życie ze smakiem. O śledziach, świętach i kolorach [PRZEPIS NA ŚLEDZIE]

Czytaj dalej
Fot. Karolina Dudek
Karolina Dudek

Życie ze smakiem. O śledziach, świętach i kolorach [PRZEPIS NA ŚLEDZIE]

Karolina Dudek

Podam Państwu jeden z najprostszych i najlepszych przepisów na śledzie, które sama często robię. Ale tak naprawdę, ja dziś nie o nich. Zostawmy na chwilę jedzenie i porozmawiajmy o… kolorach. Bo ja, proszę Państwa, jem oczami, zwłaszcza w święta.

Szybkie śledzie z porami i suszonymi pomidorami zawsze robię dwa dni wcześniej i zamykam w słoiku z zatrzaskiem. To naczynie nieprzypadkowe - słoik jest na tyle funkcjonalny, by przechowywać w nim śledzie w lodówce, i na tyle ładny, by wylądował prosto na świątecznym stole. Lubię, gdy potrawy smakują i wyglądają. Lubię, gdy podane są prosto i estetycznie.

Na moim stole próżno szukać różyczek z marchewki na sałatce czy wielkich stroików z brokatowymi bombkami. Ponad sztuczny blask cenię szkło, białą zastawę i polską ceramikę. Na stole najważniejsze ma być jedzenie, a za całą dekorację niech służą jego piękne, kontrastujące z tłem kolory. Na samą myśl o burgundowym barszczu na śnieżnobiałym talerzu cieknie mi ślinka. Podobnie mam, widząc rybę podaną z kawałkiem cytryny, lub gdy w sałatce śledziowej wyróżniają się suszone pomidory. Lubię, gdy na czarnym maku lśnią skąpane w miodzie orzechy, a w grzanym winie pływa kawałek pomarańczy.

Gdy będziecie planować dekoracje stołu, pamiętajcie o zasadzie, że mniej znaczy więcej.

Aha! I koniecznie przelejcie do dzbanków lub karafek wszystko, co pijecie (poza winem, które najlepiej wygląda w oryginalnej butelce). Wyrzućcie logotypy i wszelki plastik ze stołu, a będzie tak jak należy - odświętnie.

Śledzie z porami i suszonymi pomidorami (porcja dla 4-6 osób)

Składniki:

Przygotowanie:

Filety śledziowe moczyć przez ok. 3 godziny, dwukrotnie zmieniając wodę, odsączyć i pokroić. Środkową, zielono-białą część pora przekroić wzdłuż a potem pokroić na cienkie paseczki. Pokroić też suszone pomidory. Składniki układać warstwami w szklanej misce lub ozdobnym słoju, skrapiając cytryną i polewając olejem. Całość posypać obficie świeżo zmielonym pieprzem. Śledzie najlepiej zrobić na dzień lub dwa przed podaniem, żeby smaki się przegryzły, a w międzyczasie delikatnie przemieszać.

Życie ze smakiem. O śledziach, świętach i kolorach [PRZEPIS NA ŚLEDZIE]
Karolina Dudek
Karolina Dudek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.