Życie ze smakiem. Co dziś na podwieczorek?

Czytaj dalej
Karolina Dudek

Życie ze smakiem. Co dziś na podwieczorek?

Karolina Dudek

W czasach gdy na lunch jadło się po prostu dwudaniowy obiad, gdy nie śniło się nikomu zamawianie jedzenia przez okno samochodu i nikt jeszcze nie słyszał o posiłkach w pudełkach przynoszonych pod drzwi z samego rana, w tamtych zamierzchłych czasach, każdy pamiętał o podwieczorku.

Dziś dietetycy i trenerzy personalni co rusz przypominają nam o konieczności regularnego jedzenia pięciu posiłków dziennie. Obwieszają to jak zaginioną prawdę o świecie. Tymczasem nasze babcie nie musiały studiować reguł zdrowego odżywania, żeby wiedzieć, co nam służy. I pilnowały tego, by co dzień około piątej po południu, był czas na podwieczorek - słodką zapowiedź wolnego czasu, porcję słodyczy i czwarty posiłek, który pozwalał bez ssania w żołądku doczekać kolacji.

Podwieczorkiem mógł być ciepły budyń z sokiem malinowym, kilka owsianych ciasteczek ze szklanką kakao, racuchy z jabłkami i kompot lub po prostu kawałek domowego ciasta. Tarta z orzechowym wypełnieniem i soczystymi gruszkami też świetnie by się na podwieczorek nadała. Spróbujcie u kogoś, kogo lubisz. Smacznego!

Tarta z orzechami i gruszkami

Ciasto półkruche:

Wypełnienie:

Przygotowanie: Składniki na ciasto zagnieść szybko - najlepiej dużym nożem szatkować zimne masło z żółtkami na mące i cukrze, do wstępnego połączenia się składników. Potem błyskawicznie zagnieść kulkę ciasta. Rozwałkować i wyłożyć nim formę do tarty posmarowaną masłem. Ściąć nadmiar ciasta na brzegach. Ciasto ponakłuwać widelcem i włożyć na chwilę do lodówki.

Gruszki obrać (jak ktoś lubi, mogą też zostać ze skórką) i przekroić wzdłuż. Dobrze zostawić im ogonki dla ładniejszego efektu. Mielone orzechy wymieszać z mąką. Żółtka ubić z cukrem pudrem na kogel-mogel, a białka z solą ubić na sztywną pianę. Połączyć z żółtkami, dodać do orzechów i delikatnie wymieszać. Taką masę wylać na wcześniej przygotowane ciasto, po czym ułożyć na niej 6 połówek gruszek. Tartę piec ok. 45 minut w 180 st. C. Podawać posypaną cukrem pudrem, nie tylko na podwieczorek.

Karolina Dudek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.