Karina Obara

Związek, kariera, służbowe auto, dom na przedmieściach, dziecko - ten schemat nie gwarantuje szczęścia [rozmowa]

Jarosław Maślanek - prozaik, dziennikarz. Opublikował powieści: Haszyszopenki (2008r.), Apokalypsis ‘89 (2010r.), Ferma ciał (2015r.) oraz Góra miłości Fot. archiwum prywatne Jarosław Maślanek - prozaik, dziennikarz. Opublikował powieści: Haszyszopenki (2008r.), Apokalypsis ‘89 (2010r.), Ferma ciał (2015r.) oraz Góra miłości (2018r.). Jego opowiadania ukazały się m.in. w miesięczniku Znak oraz antologiach Autor przychodzi wieczorem (2012r.) i 2017r. Antologia współczesnych polskich opowiadań.
Karina Obara

- Zawsze istniejemy w interakcji, a obojętność, milczenie, chłód czy pogarda nie są sygnałami do rozwiązania konfliktu - mówi Jarosław Maślanek, pisarz, autor „Góry miłości”.

Po lekturze „Góry miłości” nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystkie problemy w związkach biorą się z tego, że ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać.
Jeżeli ze sobą nie rozmawiamy, pozostaje obojętność lub przemoc - począwszy od nieznośności ciszy, po psychiczną i w ostateczności, fizyczną. Podstawą związków, nie tylko rodzinnych, partnerskich, ale szerzej, międzyludzkich, jest porozumiewanie.

Porusza pan właściwie wszystkie te tematy, które uwierają wieloletnie związki: brak akceptacji, niezrozumienie, niezaspokojone ambicje, ale głównie, tak to odczytuję, samotność w związku?
Gdy brakuje porozumienia, kiedy szwankuje komunikacja, szybkość rozpadu wzrasta, z czasem zapada cisza. Zostają samotni zawieszeni w próżni. Samotność wynika z niezrozumienia, z braku dialogu, rozmowa cementuje, gdy jej brakuje, zostaje pustka, czekająca na wypełnienie, przeważnie czymś negatywnym. Samotność (w związku) jest zaczynem niszczenia jednostek. Im dłużej utrzymywane są wtedy w nim siłą, czy to przyzwyczajenia, strachu przed nowym, przemocy, kredytu, itp., tym bardziej pokiereszowane z niego wychodzą. 

Czytaj pełną rozmowę z Jarosławem Maślankiem, pisarzem, autorem „Góry miłości”.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Karina Obara

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.