ZUS radzi: z przejściem na emeryturę lepiej zaczekać do lipca

Czytaj dalej
DS

ZUS radzi: z przejściem na emeryturę lepiej zaczekać do lipca

DS

Myślisz o emeryturze, chcesz złożyć wniosek? Czerwiec to nie najlepszy miesiąc. Zaczekaj do lipca, a wysokość Twojej emerytury będzie wyższa. Powodem są zasady waloryzacji składek. Waloryzację przeprowadza się po to, żeby składki ubezpieczonych nie straciły na wartości. Jeśli przejdziesz na emeryturę w czerwcu, będziesz korzystać z waloryzacji rocznej. Jeśli poczekasz do lipca lub później, skorzystasz z waloryzacji kwartalnych. Czerwiec nie sprzyja potencjalnym emerytom, lepiej poczekać miesiąc lub dwa, by cieszyć się wyższym świadczeniem z ZUS.

- Jeżeli pracownik osiągnie wiek emerytalny w czerwcu, nie musi składać od razu wniosku. Emerytura to prawo, a nie obowiązek. Lepiej wybrać to, co bardziej korzystne, czyli wstrzymać się ze złożeniem wniosku i złożyć go na przykład w lipcu, by być objętym korzystniejszą waloryzacją - radzi Bożena Bielawska, p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce.

Waloryzacje kwartalne są zróżnicowane. Najwyższa przypada za I kwartał i ją stosuje ZUS do obliczenia wysokości emerytur przyznawanych w lipcu, sierpniu i wrześniu. Dlatego emerytura wyliczona w lipcu będzie wyższa od czerwcowej.

Czytaj więcej:

  • Krakowski ZUS radzi też pracodawcom nie mającym konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, by je założyli. Co ułatwi posiadanie konta?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
DS

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.