Cezary Siciński

Zostań dawcą szpiku! W ten sposób pomożesz chorym na białaczkę!

Cezary Siciński

21 marca w LO po raz drugi odbędzie się akcja, poczas której będą rejestrowani potencjalni dawcy szpiku. Zgłoś się, może komuś uratujesz życie!

W zeszłym roku, podczas akcji szukania potencjalnych dawców szpiku, udało się zarejestrować aż dziewięćdziesiąt osób. Ile będzie w tym roku, okaże się w poniedziałek, 21 marca.

Tego dnia z okazji Dnia Wiosny w Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego w Nowej Soli od godz. 9.00 do 15.00 zostanie przeprowadzona podobna akcja. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, uspokajamy. Rejestracja jest bezpłatna, a pobranie materiału genetycznego całkowicie bezbolesne. Zajmuje to tylko chwilę, polega na jego pobraniu z wewnętrznej części policzka oraz wypełnieniu formularza, do którego potrzebny nam będzie jedynie numer PESEL. Potencjalnym dawcą może zostać każdy w wieku od 18 do 55 lat, z wagą minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi, jest zdrowy oraz na stałe mieszka w Polsce.

W 80 proc. przypadków komórki macierzyste uzyskuje się z krwi, a tylko w 20 proc. z talerza kości biodrowej (to nie ma nic wspólnego z kręgosłupem!).

Przy okazji przypomnijmy, że w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest właśnie przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.
Pamiętaj więc, lekarstwo na raka krwi masz w sobie! Podziel się nim. Więcej informacji na temat najbliższej akcji udzieli Paulina Hawryliszyn, tel. 575 897 800.

Cezary Siciński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.