Żołnierze Kukiza płacą po 10 zł

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Maciej Czerniak

Żołnierze Kukiza płacą po 10 zł

Maciej Czerniak

Dwóch parlamentarzystów, pięć biur poselskich i 32 działaczy. To ruch Kukiz’15 w regionie.

- Pamiętajmy, przede wszystkim, że Kukiz’15 nie jest partią polityczną - zaznacza na początku rozmowy Anna Malendowicz, dyrektor biura poselskiego Pawła Skuteckiego przy ulicy Focha 10 w Bydgoszczy.

Dyrektor podkreśla ten niepartyjny charakter ruchu firmowanego nazwiskiem Pawła Kukiza być może dlatego, by zwrócić uwagę na pewną elastyczność w doborze ludzi związanych bądź sympatyzujących z ruchem.

- Stowarzyszenie liczy obecnie 32 działaczy - wylicza Anna Malendowicz. - Ale to wyłącznie osoby działające w ruchu. Płacą miesięczne składki po 10 złotych na działalność.

Są jeszcze sympatycy, inni działacze luźniej związani ze stowarzyszeniem, jak choćby ci, którzy przynależą do Stowarzyszenia Endecja. To inicjatywa powołana do życia w maju ubiegłego roku. Celem stowarzyszenia jest krzewienie myśli Romana Dmowskiego oraz działanie - jak czytamy na stronie internetowej ND - „na rzecz umocnienia polskiej wspólnoty narodowej”, a „za nadrzędny interes narodowy” działacze uważają „budowę polskiej siły”. Prezesem stowarzyszenia, do którego należą również niektórzy członkowie Kukiz’15, jest białostocki poseł Adam Andruszkiewicz, były szef Młodzieży Wszechpolskiej.

Twarzami Kukiz’15 w Kujawsko-Pomorskiem są dwaj parlamentarzyści reprezentujący okręgi wyborcze 4 bydgoski i 5 toruński.

Paweł Skutecki z Bydgoszczy to były dziennikarz, rzecznik prasowy kilku kolejnych wojewodów (z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, ale też wicewojewody z Polskiego Stronnictwa Ludowego). Jak podaje portal kukiz.army (z ang. armia Kuki-za), nazywany również „Informatorem wojowniczym Kukiz’15”, Paweł Skutecki w 2007 roku stwierdził, że „wyczerpała się jego droga administracyjna”. Zanim został jednym z dwóch liderów ruchu w regionie, w 2015 roku wcale nie było oczywiste, że to on będzie „jedynką” na liście Kukiza w okręgu bydgoskim.

Początkowo tym promowanym kandydatem na posła miał być utytułowany paraolimpijczyk Mirosław Piesak. Wszystko się jednak zmieniło, kiedy we wrześniu 2015 roku sportowiec opuścił szeregi ruchu. - To jedna wielka ściema - działania i plany Pawła Kukiza - ocenił Piesak.

Skutecki w latach 2012-2014 prowadził firmę w Wielkiej Brytanii, wcześniej pracował w Polsce, między innymi jako copywriter. Jako poseł zatrudnia i korzysta z pomocy 28 pracowników swoich biur poselskich i asystentów.

Z kolei Paweł Szramka, poseł Kukiza’15 z okręgu toruńskiego, to urodzony w Brodnicy żołnierz zawodowy w stopniu starszego szeregowego. Służył w 4. pułku chemicznym. Ma 16 współpracowników.

W lutym otwarto biuro poselskie w Chojnicach. Mają z niego korzystać Skutecki, poseł Andrzej Kobylarz z Elbląga oraz Piotr Liroy Marzec.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.