Tomasz Trepka

Znany historyk: Komuniści chcieli zniszczyć Kościół katolicki

Biskup kielecki Czesław Kaczmarek był traktowany jako jeden z największych wrogów Polski Ludowej Biskup kielecki Czesław Kaczmarek był traktowany jako jeden z największych wrogów Polski Ludowej
Tomasz Trepka

Komuniści nie od razu zdecydowali się na wypowiedzenie otwartej walki Kościołowi katolickiemu. Jednak jesienią 1947 roku przystąpiono do „ofensywy wobec kleru”. Między innymi o trudnych relacjach państwo-Kościół w Polsce „ludowej”, o formach zwalczania duchownych przez komunistów, wykorzystaniu pogromu Żydów w Kielcach do walki z Kościołem oraz procesie biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka opowiedział historyk profesor Jan Żaryn.

Tomasz Trepka: Czym była podyktowana „polityka mijania”, którą zastosowali komuniści w relacjach z Kościołem katolickim w Polsce latach 1944/1945-1947?
Jan Żaryn:
Była ona podyktowana przez jedną stronę, czyli komunistów. Wynikała ona z pewnego realizmu politycznego, który niewątpliwie był udziałem tej formacji.

Dowiedz się: 

  • Czym była podyktowana „polityka mijania”, którą zastosowali komuniści w relacjach z Kościołem katolickim w Polsce latach 1944/1945-1947?
  • Represje przybierały różne formy. Jedną z nich było przeprowadzenie procesów pokazowych polskich duchownych. Jaki był najgłośniejszy proces?
  • Oprócz szykan i represji władze komunistyczne zdecydowały się przeprowadzenie rozłamu wśród duchownych. Taka taktyka przyniosła sukces?
  • Dlaczego i ilu duchownych udało się pozyskać do współpracy? 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Trepka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.