Tomasz Trepka

Znany historyk: Komuniści chcieli zniszczyć Kościół katolicki

Biskup kielecki Czesław Kaczmarek był traktowany jako jeden z największych wrogów Polski Ludowej Biskup kielecki Czesław Kaczmarek był traktowany jako jeden z największych wrogów Polski Ludowej
Tomasz Trepka

Komuniści nie od razu zdecydowali się na wypowiedzenie otwartej walki Kościołowi katolickiemu. Jednak jesienią 1947 roku przystąpiono do „ofensywy wobec kleru”. Między innymi o trudnych relacjach państwo-Kościół w Polsce „ludowej”, o formach zwalczania duchownych przez komunistów, wykorzystaniu pogromu Żydów w Kielcach do walki z Kościołem oraz procesie biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka opowiedział historyk profesor Jan Żaryn.

Tomasz Trepka: Czym była podyktowana „polityka mijania”, którą zastosowali komuniści w relacjach z Kościołem katolickim w Polsce latach 1944/1945-1947?
Jan Żaryn:
Była ona podyktowana przez jedną stronę, czyli komunistów. Wynikała ona z pewnego realizmu politycznego, który niewątpliwie był udziałem tej formacji.

Dowiedz się: 

  • Czym była podyktowana „polityka mijania”, którą zastosowali komuniści w relacjach z Kościołem katolickim w Polsce latach 1944/1945-1947?
  • Represje przybierały różne formy. Jedną z nich było przeprowadzenie procesów pokazowych polskich duchownych. Jaki był najgłośniejszy proces?
  • Oprócz szykan i represji władze komunistyczne zdecydowały się przeprowadzenie rozłamu wśród duchownych. Taka taktyka przyniosła sukces?
  • Dlaczego i ilu duchownych udało się pozyskać do współpracy? 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.