Zmiany w Karcie Nauczyciela. Nie będzie „godzin karcianych”

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Katarzyna Domagała-Szymonek

Zmiany w Karcie Nauczyciela. Nie będzie „godzin karcianych”

Katarzyna Domagała-Szymonek

Rząd znowelizował Kartę Nauczyciela. Zlikwidował godziny karciane i wprowadził nagrody dla pedagogów z tytułem honorowego profesora oświaty.

Rząd zlikwidował godziny karciane. Tym samym spełnił jedną z obietnic z expose premier Beaty Szydło. Wydawać by się mogło, że zmiana ucieszy nauczycieli. Nie jest tak do końca. Jak zaznacza Grażyna Hołyś-Warmuz, rzecznik prasowy śląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, rząd zignorował ich uwagi dotyczące likwidacji „hallówek” (nazywa się je tak od nazwiska Katarzyny Hall, za rządów której zostały wprowadzone w 2009 roku).

- Jesteśmy za zniesieniem godzin karcianych, to niepotrzebna biurokracja, jednak rząd nie uwzględnił naszego wniosku o doprecyzowanie zapisów - wyjaśnia Hołyś-Warmuz. Rozchodzi się o jedno słowo „zajęcia”. Nowe przepisy zakładają, że oprócz pensum nauczyciel będzie realizował też „inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów”. - Zapis jest tak nieprecyzyjny, że będzie umożliwiał rozszerzenie katalogu zajęć dodatkowych - wyjaśnia rzeczniczka śląskiego oddziału ZNP.

Związki boją się, że dwie godziny karciane, za które nauczyciele nie dostawali dodatkowego wynagrodzenia, zamienią się na 22 godziny zajęć dodatkowych. Dlatego podczas konsultacji społecznych wnioskowały, by całkowicie wykreślić słowo „zajęcia”. Rząd uznał jednak inaczej. W nowelizacji zaproponowano również przepisy, które ułatwią planowanie i wypłacanie jednorazowej nagrody pieniężnej nauczycielom, którym Minister Edukacji Narodowej przyznał tytuł honorowy profesora oświaty. Każdy uhonorowany otrzymuje jednorazowo 18 tys. zł brutto. MEN wylicza, że począwszy od 2017 na ten cel trzeba będzie przeznaczać z budżetu państwa do 450 tys. zł.

Projekt nowelizacji - przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - przewiduje też wprowadzenie centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych wobec nauczycieli.

Autor: Katarzyna Domagała-Szymonek

Katarzyna Domagała-Szymonek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.