Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zmagania ze słowem. Drobiazgi kultury

Czytaj dalej
Zofia Gołubiew

Zmagania ze słowem. Drobiazgi kultury

Zofia Gołubiew

Szanowni Państwo, jestem pod wrażeniem pewnego konkursu i chcę Państwu o nim opowiedzieć. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Krakowie, wraz z fundacją „Zawsze warto” oraz z krakowskim oddziałem PAU, od czterech lat organizuje konkurs dla uczniów na wygłoszenie mowy. Tak, tak, nastoletnie dzieci stają w szacownej auli PAU przed swoimi kolegami, nauczycielami, a przede wszystkim przed jury, i w ciągu około 2-3 minut głoszą swoją opowieść. W tym roku miała się ona zaczynać od słów: „Chcę wam opowiedzieć o…”, i tak też było.

Jestem zachwycona bardzo wysokim poziomem wypowiedzi uczniów. Dziewczęta i chłopcy mówili płynnie, swobodnie, z rzadka korzystając z notatek. Język, jakim się posługiwali, był bardzo daleki od tej pseudopolszczyzny, której często zmuszeni jesteśmy słuchać w radiu i TV lub czytać w niektórych gazetach, a na pewno nie miał nic wspólnego z kaleczeniem naszej mowy, jakie słyszymy dookoła. Uczniowie mówili nie tylko poprawnie, ale i pięknie, elegancko, czasem dramatycznie, czasem żartobliwie, zawsze interesująco.

Zaimponowały mi też tematy poruszane przez tych bardzo młodych ludzi. Mówili oni o trudnych problemach młodzieży, jak choćby uzależnienia czy choroby psychiczne, o niesprawiedliwej dominacji jednych nad drugimi, o potrzebie dzielenia się z innymi uśmiechem, a nie ponurymi minami i autoizolacją. Padały pytania o to, co stanowi, że jesteśmy ludźmi, pytania o sens życia. Były apele o sprzeciw wobec wszelkiego rodzaju wykluczeń, o rozróżnianie między kłamstwem a prawdą, o zauważanie i poszanowanie osób starszych.

Chcę podkreślić, że sposób podania tematów przez młodych mówców świadczył o autentyzmie, o dzieleniu się własnymi obserwacjami i wnioskami, mówieniu o problemach, które ich nurtują. Wyczuwało się osobisty stosunek do danej sprawy, osobiste jej przeżycie lub przemyślenie, czasem niepokój lub przerażenie, czasem podziw lub zachwyt.

Regulamin konkursu wymienia kryteria oceny - m.in. sposób interpretacji tekstu, logikę wypowiedzi, atrakcyjność tematu, sposób mówienia, przekazywania emocji, stosowanie gestów i mimiki itp. Młodzi mówcy znakomicie dawali sobie radę i zasłużyli na najwyższe oceny. A przecież ich szkoła nie jest nastawiona na kształcenie np. przyszłych pisarzy, lecz uczy przede wszystkim muzyki.

Z ust jednego z przemawiających padły słowa o „pochwale myślenia” - jakież to dzisiaj rzadkie, a jakie ważne. Teraz rozumiecie Państwo mój zachwyt nad tą imprezą i nad młodzieżą.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Polskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Polskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Zofia Gołubiew

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

54,50 109,00

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Dziennik Polski online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.