Aleksandra Gersz

Złoty Lew w Wenecji dla Skolimowskiego

Aleksandra Gersz

Reżyser Jerzy Skolimowski dostał na festiwalu w Wenecji nagrodę za całokształt twórczości

Wiadomość o przyznaniu polskiemu reżyserowi nagrody za całokształt twórczości ogłoszono już w lipcu. Jerzy Skolimowski oficjalnie odebrał nagrodę w czwartek wieczorem, pierwszego dnia weneckiego święta kina, które odbywa się już po raz 73.

Nagrodę Polakowi wręczyli na ceremonii inauguracji dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji Paolo Baratta oraz brytyjski aktor Jeremy Irons, który wystąpił w wyreżyserowanym przez Polaka filmie „Fucha” z 1982 r. Wcześniej wyświetlono trzyminutowy film złożony ze scen z filmów Skolimowskiego.

- Muszę zrobić jeszcze kilka filmów, by udowodnić, że zasłużyłem na tę nagrodę, by mi jej nie odebrano - mówił 78-letni Skolimowski, odbierając nagrodę. Reżyser podziękował również wszystkim, którzy współpracowali z nim na przestrzeni lat. Oprócz niego Złotego Lwa za życiowy dorobek artystyczny otrzymał francuski aktor, 83-letni Jean-Paul Belmondo.

Jerzy Skolimowski został doceniony na festiwalu w Wenecji już po raz trzeci. W 1986 r. otrzymał nagrodę specjalną jury za „Latarniowca”, a w 2010 r. dostał tę samą nagrodę za film „Essential Killing”. W 2000 i 2001 r. reżyser zasiadał również w jury weneckiego festiwalu.

Skolimowski, który jest przedstawicielem nowej fali w polskim kinie, w dorobku ma również takie tytuły, jak: nagrodzony w 1967 r. Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Start”, „Wrzask” z 1978 r., który otrzymał Grand Prix na festiwalu w Cannes, oraz „11 minut”, które w zeszłym roku było polskim kandydatem do Oscara. Film nie otrzymał jednak nominacji.
Skolimowski jest również scenarzystą, aktorem, a także poetą i malarzem. W 2011 r. otrzymał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

73. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji potrwa do 10 września. O Złotego Lwa będzie walczyć dwadzieścia filmów. Nie ma jednak wśród nich polskich tytułów. Część wpływów ze sprzedaży biletów zostanie przekazana na pomoc poszkodowanym w ubiegłotygodniowym trzęsieniu ziemi w środkowych Włoszech. Zginęło w nim blisko 300 osób.

Autor: Aleksandra Gersz

Aleksandra Gersz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.