Dorota Dejmek

Zębiniak podstępnie niszczy miazgę zęba

Warto zgłaszać wszelkie, nawet najmniejsze dolegliwości podczas okresowych przeglądów zębów u dentysty Fot. sxc.hu Warto zgłaszać wszelkie, nawet najmniejsze dolegliwości podczas okresowych przeglądów zębów u dentysty
Dorota Dejmek

Stomatologia. Pacjent, który dba o codzienną higienę jamy ustnej, unika podaży nadmiaru cukrów, nie naraża zębów na urazy, może być zaskoczony informacją o zębiniaku, który spowodował obumarcie miazgi. Nie znaczy to jednak, że nasze nawyki nie mają żadnego znaczenia.

Jednym z największych zagrożeń dla żywotności i dobrej kondycji zębów są choroby miazgi. Najczęściej powoduje je nieleczona próchnica, która może prowadzić do stanu zapalnego tej tkanki i jej obumierania.

Przyczyną może stać się też uraz mechaniczny lub źle przeprowadzone leczenie kanałowe. Czasami jednak ząb bez śladu próchnicy, nieleczony wcześniej kanałowo i bez historii urazu, nagle obumiera.

- Mało znaną, tajemniczą przyczyną martwicy miazgi jest zębiniak - mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent.

Zabójca miazgi

Miazga jest bogato unerwioną i unaczynioną tkanką, którą można porównać do „serca” zęba. To miazga doprowadza do niego składniki odżywcze oraz tlen. Dzięki temu ząb jest żywy i odpowiada na bodźce, np. ból, gorąco czy zimno. Dlatego jednym z największych zagrożeń dla żywotności i dobrej kondycji naszych zębów są właśnie choroby miazgi.

Schorzenia miazgi najczęściej są spowodowane zaawansowaną, nieleczoną próchnicą, która może wywołać stan zapalny tej tkanki i stopniowe jej obumieranie. Innymi przyczynami uszkodzenia miazgi są urazy mechaniczne, np. silne uderzenie, które może naruszyć tę tkankę i doprowadzić do martwicy zęba lub niepoprawnie przeprowadzone leczenie kanałowe.

W dalszej części tekstu:

  • Co to są zębiniaki?
  • Jak się je leczy?
  • W jakim wieku najczęściej występują?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.