Dorota Dejmek

Zębiniak podstępnie niszczy miazgę zęba

Warto zgłaszać wszelkie, nawet najmniejsze dolegliwości podczas okresowych przeglądów zębów u dentysty Fot. sxc.hu Warto zgłaszać wszelkie, nawet najmniejsze dolegliwości podczas okresowych przeglądów zębów u dentysty
Dorota Dejmek

Stomatologia. Pacjent, który dba o codzienną higienę jamy ustnej, unika podaży nadmiaru cukrów, nie naraża zębów na urazy, może być zaskoczony informacją o zębiniaku, który spowodował obumarcie miazgi. Nie znaczy to jednak, że nasze nawyki nie mają żadnego znaczenia.

Jednym z największych zagrożeń dla żywotności i dobrej kondycji zębów są choroby miazgi. Najczęściej powoduje je nieleczona próchnica, która może prowadzić do stanu zapalnego tej tkanki i jej obumierania.

Przyczyną może stać się też uraz mechaniczny lub źle przeprowadzone leczenie kanałowe. Czasami jednak ząb bez śladu próchnicy, nieleczony wcześniej kanałowo i bez historii urazu, nagle obumiera.

- Mało znaną, tajemniczą przyczyną martwicy miazgi jest zębiniak - mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent.

Zabójca miazgi

Miazga jest bogato unerwioną i unaczynioną tkanką, którą można porównać do „serca” zęba. To miazga doprowadza do niego składniki odżywcze oraz tlen. Dzięki temu ząb jest żywy i odpowiada na bodźce, np. ból, gorąco czy zimno. Dlatego jednym z największych zagrożeń dla żywotności i dobrej kondycji naszych zębów są właśnie choroby miazgi.

Schorzenia miazgi najczęściej są spowodowane zaawansowaną, nieleczoną próchnicą, która może wywołać stan zapalny tej tkanki i stopniowe jej obumieranie. Innymi przyczynami uszkodzenia miazgi są urazy mechaniczne, np. silne uderzenie, które może naruszyć tę tkankę i doprowadzić do martwicy zęba lub niepoprawnie przeprowadzone leczenie kanałowe.

W dalszej części tekstu:

  • Co to są zębiniaki?
  • Jak się je leczy?
  • W jakim wieku najczęściej występują?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.