Cezary Kassak

Zdzisław Kuźniar: W Staromieściu już jako dziecko bawiłem się w teatr. Aktor opowiada nam o latach spedzonych pod Rzeszowem

Zdzisław Kuźniar (pierwszy z lewej) z siostrą Marią oraz braćmi Janem i Anastazym. Zdjęcie z drugiej połowy lat 40. Fot. Fot. Archiwum Zdzisława Kuźniara Zdzisław Kuźniar (pierwszy z lewej) z siostrą Marią oraz braćmi Janem i Anastazym. Zdjęcie z drugiej połowy lat 40.
Cezary Kassak

Już w młodości wykazywał talenty artystyczne. Ale wtedy poznał też, co to wojna, strach, dojmująca bieda, głód… O latach spędzonych pod Rzeszowem opowiada znany aktor Zdzisław Kuźniar.

Skąd ja pana znam? Takie pytanie często zadają mu przygodnie napotykane osoby. Czasami tłumaczy: „Pracuję w wodociągach, byłem u pani na kontroli”. To tylko żarty, w rzeczywistości żadnym pracownikiem wodociągów Zdzisław Kuźniar nie jest. Jest wybitnym aktorem, mającym w dorobku grę w około 100 sztukach teatralnych i mniej więcej 150 (!) filmach oraz serialach, między innymi w „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Janosiku”, „Ziemi obiecanej” i „Vabanku”.

- „Skąd ja pana znam?” to tytuł powstającego właśnie filmu o mnie i sam taki tytuł zasugerowałem - mówi artysta.

Ma się rozumieć, nie brak ludzi, którzy doskonale orientują się, „skąd go znają”. Jednak stosunkowo mało osób wie o tym, że mieszkający już od kilkudziesięciu lat we Wrocławiu Zdzisław Kuźniar miał i ma silne związki z obecnym Podkarpaciem.

- Szerzej nigdy dotąd w prasie jeszcze o tym nie mówiłem - przyznaje popularny aktor. „Nowinom” jednak zgodził się obszernie opowiedzieć o swoich młodzieńczych latach, które przeżył w naszych stronach. Niekoniecznie będą to sielankowe wspominki, bo czasy, w jakich dorastał, były wyjątkowo trudne...

Wybuch wojny pamiętam jak dziś…

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

  • o wojennych wspomnieniach Zdzisława Kuźniara
  • o jego artystycznych początkach

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Cezary Kassak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.