Dorota Dejmek

Zdrowie zakodowane w genach. Bardzo ważny jest też nasz styl życia

Zdrowie zakodowane w genach. Bardzo ważny jest też nasz styl życia Fot. Archiwum Polska Press
Dorota Dejmek

Badania genetyczne. W przypadku nowotworów 20-25 proc. zachorowań jest powodowanych uszkodzeniem genetycznym, z którym się urodziliśmy. Wiedząc, że jesteśmy genetycznie obciążeni, możemy tak ukierunkować diagnostykę, aby wcześnie wykryć chorobę i ją wyleczyć.

Geny to fragmenty łańcucha DNA, zawierające instrukcje do syntezy białek. Czasem w procesie replikacji DNA dochodzi do mutacji, a w efekcie powstaje niewłaściwa sekwencja nukleotydów, czyli tzw. mutacja genetyczna. Powoduje to niewłaściwe funkcjonowanie białka. Geny wpływają na powstawanie w naszym organizmie pewnych cech - również wystąpienia chorób, predyspozycji żywieniowych, czy zaburzeń metabolicznych. Miara, za pomocą której możemy ocenić udział genów względem czynników środowiskowych, nosi nazwę dziedziczenia.

Element profilaktyki

Według najnowszego raportu „Health at Glance 2018”, w Polsce poziom śmiertelności z powodu zachorowania na raka należy do jednych z najwyższych w Europie. Wśród kobiet 16 proc. zgonów w wyniku nowotworu spowodowanych jest przez raka piersi.

Kluczowymi czynnikami ryzyka są w tym przypadku wiek, predyspozycje genetyczne i styl życia, obejmujący otyłość, brak aktywności fizycznej, nawyki żywieniowe i spożycie alkoholu. W przypadku dziedziczenia, za zachorowanie na raka piersi najczęściej odpowiadają mutacje genów BRCA1 i BRCA.

W dalszej części tekstu: 

  • Kto powinien rozważyć wykonanie badań genetycznych? 
  • Na co wpływa kod genetyczny?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.