Zbuduj ogród zimowy i powiększ przestrzeń mieszkania

Czytaj dalej
Fot. Drutex/materiały prasowe
Aleksandra Chomicka

Zbuduj ogród zimowy i powiększ przestrzeń mieszkania

Aleksandra Chomicka

Takie projekty jeszcze do niedawna uchodziły za luksus, teraz można je spotkać coraz częściej w miejskiej przestrzeni. Moda na duże przeszklenia i nowoczesne technologie przybliżają takie rozwiązanie do możliwości Kowalskiego.

Ogrody zimowe to coraz częściej spotykany element nie tylko domów jednorodzinnych. W przypadku nowobudowa-nych pełnią często rolę nie tylko z definicji ogrodu: to nie tylko zwykłe pomieszczenie, ale także spokojne miejsce idealne do relaksu. Duże przeszklenia tworzą naturalną przestrzeń skąpaną w świetle.

Już w czasie ciepłych miesięcy letnich prywatni inwestorzy myślą o zbliżającym się okresie jesienno-zimowym i planują swą kameralną, bezpieczną przystań. Istnieje wiele różnorodnych możliwości aranżacji i zastosowania takich „pałacu ze szkła”, dlatego coraz częściej ogrody zimowe dobudowywane są do już istniejących budynków. Warto pamiętać, że to jeden ze sposobów na ich... ocieplenie.

W wielu nowych wysokich budynkach zastępują tarasy lub balkony, a często oszklone wykusze występują niezależnie od nich.

Stawiaj na sprawdzonych producentów

Doskonałe doświetlenie wnętrz oznacza przede wszystkim korzyści dla miłośników zieleni we wnętrzach. Dzięki roślinom i odpowiednim meblom mogą stworzyć sobie swoją własną, małą oazę spokoju, sprzyjającą relaksowi. Dom skąpany w świetle ma pozytywny wpływ na człowieka. Im więcej światła, tym więcej energii, co jest szczególnie ważnie jesienią i zimą, kiedy światła dziennego jest coraz mniej. Poza tym w przypadku ekspozycji południowej czy południowo-zachodniej duże przeszklenia pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania naszego domu czy mieszkania.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że szklana przegroda ma inne właściwości niż murowana ściana. Dlatego mimo że duże powierzchnie szklane, pozwalające na doskonałe doświetlenie wnętrz, są bardzo modne - zanim zdecydujemy się na ich zastosowanie - warto pamiętać o praktycznych aspektach.

- W przypadku tak dużej powierzchni szczególnie ważne jest uzyskanie świetnych parametrów izolacji termicznej. Z tego powodu warto postawić na doświadczonego i wiarygodnego producenta okien bazującego na profilach o wysokiej jakości, który posiada odpowiednie certyfikaty, atesty i dopuszczenia techniczne wydane przez międzynarodowe instytucje certyfikujące, bo przecież stolarka okienna to inwestycja na lata.”, mówi Mirosław Furtan, dyrektor działu ds. kontroli jakości firmy Drutex.

Taka przestrzeń wymaga specjalnego rodzaju przeszklenia, które zapewni ochronę przed hałasem i termoizolację. Dzięki temu nie będziemy musieli latem włączać klimatyzatorów lub wieszać żaluzji, a zimą ogrzewać pomieszczenia. Ważne jest również zastosowanie takiego szkła, na którym nie będą gromadziły się kurz i brud, bo - w przeciwieństwie do tradyyjnych okien - umycie ogrodu zimowego to nie fraszka.

Teraz jest bardziej przejrzyste i uniwersalne

Szkło jest jednym z najważniejszych elementów okna. Jego jakość i rodzaj ma decydujący wpływ na bilans energetyczny budynku oraz komfort.

Umieszczona na zewnętrznej stronie powłoka samoczyszcząca ułatwia utrzymanie go w czystości. Co jest interesującym rozwiązaniem nie tylko dla budynków komercyjnych, ale także mieszkalnych, zwłaszcza tych ulokowanych w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Szkło samoczyszczące nie jest nowością, ale dotąd funkcja samoczyszczenia była związana z ciemniejszą barwą szkła, dlatego stosowano je głownie w biurowcach. W przypadku zastosowań w mieszkalnictwie ta cecha materiału nie wszystkim odpowiadała. To udało się wyeliminować między innymi technologom firmy Saint-Gobain, którzy opracowali nowe szkło samoczyszczące Bioclean+.

Zaletą tego typu szkła jest także możliwość łączenia go z różnymi przeciwsłonecznymi powłokami, co dotychczas było istotne w przypadku elewacji budynków, głównie biurowców, wykonanych wyłącznie ze szkła. Moda na duże przeszklenia w budynkach mieszkalnych - prawiła że projektanci zainteresowali się stolarką wyonaną z zastosowaniem szkła samoczyszczącego z rozmaitymi filtrami. Jego zastosowanie zmniejsza temperaturę wewnątrz i zapotrzebowanie na energię elektryczną do zasilania klimatyzacji. W przypadku budynków mieszkalnych ma to również sens, mimo wyższych cen.

- W połączeniu z innymi produktami szkło ma dla użytkowników wiele zalet. Oprócz dobrej izolacji termicznej i ochrony przeciwsłonecznej, w grę wchodzi także dźwiękoszczelność oraz podwyższone bezpieczeństwo - mówi Łukasz Biel, kierownik rozwoju rynku Windows.

Niebo i gwiazdy nad głową

Coraz częściej inwestorzy - namawiani przez architektów - decydują się na budowę szklanych dachów, które są cennym źródłem światła dziennego, pozwalają lepiej doświetlić pomieszczenia wewnątrz bryły budynku i pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie. Ponadto stanowią atrakcyjną alternatywę dla dachów z tworzywa sztucznego, które z biegiem lat matowieją pod wpływem słońca.

W takich konstrukcjach, ze względu na zachowanie wymogów bezpieczeństwa, należy wykorzystywać specjalne szkło -hartowane i aminowane. W tym przypadku funkcja samoczyszcząca, jaką ma szkło produkowane m.in. przez firmę Saint-Gobain ma dodatkowe znaczenie: nie trzeba kilka razy w roku zamawiać ekipy do czyszczenia szklanego dachu.

Aleksandra Chomicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.