Zasiłki pogrzebowe powinny być wyższe. Nie były podnoszone ani o złotówkę od 2011 roku! 4 tysiące złotych to zbyt mało

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski / Polska Press
Beata Terczyńska

Zasiłki pogrzebowe powinny być wyższe. Nie były podnoszone ani o złotówkę od 2011 roku! 4 tysiące złotych to zbyt mało

Beata Terczyńska

4 tysiące złotych z ZUS-u nie wystarczy dziś nawet na pokrycie połowy kosztów związanych z pochowaniem najbliższej osoby. Prosty, niewyszukany pomnik z kamienia to koszt kilkunastu tysięcy złotych.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zwróciło się do minister rodziny, pracy i polityki społecznej z petycją o urealnienie wysokości zasiłku pogrzebowego. Dziś wynosi on 4 tys. zł. Tyle samo co 8 lat temu, choć koszty pochówku są znacznie wyższe.

„Zwracamy się z wnioskiem o wyznaczanie jego wysokości na zasadach, jakie obowiązywały do 1 marca 2011 roku” - apelują związkowcy. Później został obniżony do 4 tys. zł.

Jan Sierżęga, przewodniczący OPZZ na Podkarpaciu, zwraca uwagę, że koszty usług pogrzebowych z roku na rok rosną.

- Często ludzie żyjący na najniższym poziomie materialnym, ubodzy, zarabiający najniższą krajową, samotni mają problem, skąd wziąć pieniądze na pochówek, a później na pomnik dla najbliższej osoby.

Aby pochować bliską osobę, rodzina musi zaciągać kredyt

Związkowcy przyznają, że obecnie trudno jest wyliczyć średnią cenę pogrzebu. Zależy ona od miejsca pogrzebu, okoliczności śmierci, uwarunkowań rodzinnych. Czy chowamy bliskiego w grobowcu rodzinnym, ziemnym, murowanym, czy korzystamy ze spopielarni, z jakiego materiału wykonamy nagrobek, jaką trumnę wybierzemy, jaki zakład, czy organizujemy stypę, na ile osób i gdzie, czy chowamy osobę wierzącą, czy nie potrzebujemy księdza.

ZOBACZ TEŻ: Wspominamy osoby z Podkarpacia, które odeszły w 2019 roku

- W dużych aglomeracjach pogrzeb kosztuje od 5 do 8 tys. zł, ale czasem koszty rosną do 9 - 10 tysięcy zł - podają. - Często dochodzi do sytuacji, że aby pochować bliską osobę, rodzina musi zaciągać kredyt.

Proponują, aby zasiłek podnieść do 10 tys. zł. Sierżęga dodaje, że skoro państwo stać na trzynaste emerytury dla wszystkich, nawet tych otrzymujących wysokie świadczenia, to na wyższe zasiłki pogrzebowe powinny się znaleźć pieniądze.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Beata Terczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.