Zapomniane muzeum wojskowe w Bydgoszczy. Sprzęt niszczeje, pieniędzy nie ma

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Wojciech Mąka

Zapomniane muzeum wojskowe w Bydgoszczy. Sprzęt niszczeje, pieniędzy nie ma

Wojciech Mąka

Resort obrony znowu nie dał pieniędzy na budowę siedziby Muzeum Wojsk Lądowych na bydgoskiej Osowej Górze. Obiekty powoli popadają w ruinę, a zabytkowy sprzęt gnije na wolnym powietrzu.

Idea uruchomienia filii Muzeum Wojsk Lądowych na Osowej Górze przy Grunwaldzkiej, na terenie rozwiązanej jednostki wojskowej, liczy już kilka ładnych lat. Walka o ten teren stała się koniecznością, bo MWL mieszczące się przy ul. Czekaskiej na osiedlu Leśnym zaczęło się zwyczajnie dusić od ciężkiego sprzętu.

- Tereny na Osowej Górze zostały formalnie przejęte w grudniu 2017, otrzymaliśmy wówczas akt notarialny, który potwierdza przejęcie terenu na własność - mówi Wojciech Bartoszek, obecny dyrektor muzeum. Tyle że przejęcie tego miejsca wcale nie oznacza, że problemy zniknęły...

Nie ma w planach

Przypomnijmy, że 10 lat temu porozumienie w sprawie utworzenia filii MWL podpisał zastępca prezydenta Bydgoszczy, Maciej Grześkowiak. Sprzęt miał być eksponowany niedaleko powstającego wówczas Exploseum - na terenie dawnej niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych D.A.G. Fabrik Bromberg.

Na liście intencyjnym jednak się skończyło z prostego powodu - zabytkowy sprzęt nie mógł stać na nieogrodzonym i niestrzeżonym terenie. A na ogrodzenie nie swojej własności Ministerstwo Obrony Narodowej kasy nie da. Osowa Góra wydawała się więc idealnym miejscem.

Tyle tylko, że i na to miejsce resort kasy nie daje.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.