Zakopane nie ma najbrudniejszego powietrza. Najnowszy raport

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Bobek
Łukasz Bobek

Zakopane nie ma najbrudniejszego powietrza. Najnowszy raport

Łukasz Bobek

Zakopane wcale nie jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce, jeśli chodzi o powietrze. Tak wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Nie znalazło się nawet w pierwszej 20 najbrudniejszych miast.

Miasto poza rankingiem

Polski Alarm Smogowy wraz z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska opublikowali raport stworzony w oparciu o badania stacji pomiarowych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska. Zostały w nim ujęte tylko te miejscowości, gdzie znajdują się stacje pomiarowe.

Raport punktuje miasta, które mają największe stężenie pyłu zawieszonego PM10, czy rakotwórczego benzo(a)pirenu, jak również te miejscowości, gdzie wartości tych zanieczyszczeń są najmniejsze.

W 20 miastach z największą ilością dni, gdy dopuszczalne normy pyłu były przekroczone (norma to 50 nanogramów na metr sześcienny), nie znalazło się Zakopane (pierwsze w kolejności miasto Kraków zanotowano 165 dni, a 20. z kolei - Piotrków Trybunalski - 86 dni, dopuszczalna norma to 35 dni w ciągu roku).

Czytaj więcej:

  • Czy Zakopane ma się z czego cieszyć?
  • Jaki jest stan powietrza w Zakopanem?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Łukasz Bobek

Dziennikarz zakopiańskiej redakcji Gazety Krakowskiej od 2006 roku. Opisuję to co dzieje się w Zakopanem i okolicach, a także w Tatrach, Gorcach, Pieninach. W moim tekstach znajdziecie Państwo to co aktualnie dzieje się w regionie - zarówno informacje smutne, ale i te, które rozweselają. 


 


Tematy, które są dla mnie ważne to m.in: 


   • wypadki w Tatrach 

  • ochrony przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym

  • turystyka w Zakopanem 

  • górale i góraszczyzna


Regularnie wracam do tematy budowy nowej zakopianki do Zakopanego. To temat istotny zarówno dla miejscowych mieszkańców, jak i dla turystów. Oto jeden z ostatnich moich artykułów na ten temat: 


Nowa zakopianka. Tunel pod Luboniem Małym gotowy. Trwają testy systemów


Pisze także o ważnych miejscach/firmach dla całego Podhala wokół których czasami dzieją się dziwne rzeczy. Ostatni przykład: Konflikt pod Kotelnicą Białczańską. Ludzie zablokowali część parkingu przy wyciągu


Życie czasami przynosi także dramatyczne zdarzenia, z którymi zmagają się mieszkańcy Podhala, a my jako dziennikarze musimy je opisywać. Tak jak w przypadku niszczycielskich żywiołów: 


Podhale. Trwa wielkie sprzątanie po ulewie. Wszyscy chcą pomagać poszkodowanym


Lubię pisać o ludziach z pasją, którzy coś tworzą, czymś się odznaczają, mają nietypową pasję i tą pasją potrafią zarażać innych. Kontakt z takmi osobami daje mi dużo satysfakcji i jest motorem napędowym do dalszej pracy. Jak choćby twórcy ludow:  Zakopane. Rzeźbią, haftują, malują. Twórcy ludowi z całego kraju pokazują swoją pracę


 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.