Zakazana miłość Zygmunta Augusta, która wstrząsnęła Polską i Litwą

Czytaj dalej
Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie
Łukasz Czarnecki

Zakazana miłość Zygmunta Augusta, która wstrząsnęła Polską i Litwą

Łukasz Czarnecki

Gdy się poznali, on nosił koronę i był żonaty, ona zaś mimo młodego wieku zdążyła już pochować pierwszego męża. Miłość, która spadła na nich niczym jastrząb na swą ofiarę, miała wstrząsnąć Polską i Litwą.

Ostatni męski potomek dynastii Jagiellonów od dziecka był przeznaczony do wielkości. Bona nie widziała poza nim świata. Dzięki jej staraniom Zygmunt August już jako 9-latek został wyniesiony na urząd wielkiego księcia litewskiego. W rok później - koronowany na króla Polski. Stało się to jeszcze za życia jego ojca, co było czymś niespotykanym w polskich dziejach.

Królowa kontra magnaci

Starzejąca się królowa starała się kontrolować każdy ruch swego syna, choć nie zawsze odnosiła sukcesy - zawarte w 1543 roku małżeństwo młodego króla z Elżbietą - córką Ferdynanda I Habsburga, króla Czech, Węgier i Niemiec, przyszłego cesarza - z pewnością nie cieszyło się jej aprobatą. Bona widziała w rodzinie panny młodej przede wszystkim zagrożenie dla domu Jagiellonów i tępiła jej wpływ, jak tylko mogła. Habsburgowie odpłacą się jej pięknym za nadobne jesienią 1557 roku: we włoskim Bari agent na ich żołdzie otruje wdowę po Zygmuncie Starym.

Ale na razie to skrytobójstwo było pieśnią odległej przyszłości, a stara królowa znajdowała się u szczytu swoich wpływów.

Po całym Królestwie Polskim i Wielkim Księstwie Litewskim krążyli jej szpiedzy. Wystarczyło, że któryś z magnatów kichnął, a już o szczegółach jego przeziębienia wiedziano na Wawelu.

Poddani mieli do Bony żal za podjęcie akcji odzyskiwania dóbr ziemskich utraconych w poprzednich pokoleniach przez dom panujący. Potężni możnowładcy, utuczeni dochodami z bezprawnie zagarniętych posiadłości, znienawidzili swoją władczynię. Wśród pokrzywdzonych znalazły się też litewskie rodziny Radziwiłłów i Gasztołdów, które w obliczu zagrożenia zawarły sojusz przypieczętowany małżeństwem ostatniego męskiego potomka drugiego z rodów, Stanisława z Barbarą Radziwiłłówną.

Pieniądze dla wdowy

Czytaj więcej:

  • Jak doszło do pierwszego spotkania Zygmunta Augusta i młodej wdowy?
  • W lecie 1547 roku obaj Radziwiłłowie przystąpili do realizacji uknutej intryg...

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Łukasz Czarnecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.