Leszek Kalinowski

Żacy: Bawcie się z nami!

Kamil Bednarek będzie jedną z gwiazd tegorocznych Bachanaliów. Fot. Tomasz Bolt Kamil Bednarek będzie jedną z gwiazd tegorocznych Bachanaliów.
Leszek Kalinowski

Bachanalia to koncerty, imprezy rekreacyjne i sportowe. Studenci zachęcają mieszkańców regionu, by wzięli w nich udział.

Święto Kultury Studenckiej, czyli Bachanalia 2016, odbędą się w dniach 16-21 maja. Prorektor ds. studenckich prof. Wojciech Strzyżewski podkreśla, że zielonogórscy żacy zapraszają do wspólnej zabawy po raz 46. - Za moich studenckich czasów w paradzie uczestniczyło sto osób. A dziś? Kilkaset. Więcej jest też atrakcji dla mieszkańców - mówi prof. Strzyżewski, absolwent dawnej WSP. I dodaje: - Studenci w całej Polsce obchodzą Juwenalia. My jesteśmy ewenementem - mamy Bachanalia, a to za sprawą Bachusa, patrona Zielonej Góry.

Atrakcji nie zabraknie, więc warto zarezerwować sobie czas. Zwykle największą popularnością cieszą się bachanaliowe koncerty na stadionie przy ul. Wyspiańskiego.

W czwartek, 19 bm., gwiazdą będzie Kamil Bednarek, Strachy na Lachy, wystąpią też: Othersight, Dorian Zarzycki Band, GRB, finalista Bitwy Kapel V. W piątek, 20 bm., zagra T. Love, Ten Typ Mes, ale także: BCZ, Las Melinas, Terapia, finalista Bitwy Kapel V.
Bachanalia tradycyjnie już rozpoczną się paradą, która 16 bm. o 12.00 wyruszy z kampusu A, by przejść na deptak, gdzie odbędzie się przekazanie kluczy od bram miasta przez prezydenta Janusza Kubickiego.

- Tegorocznym tematem parady są igrzyska olimpijskie - mówi przewodnicząca Parlamentu Studenckiego UZ Patrycja Urbaniak. - W programie nie mogło zabraknąć imprez sportowych, ale i wielkiego grillowania w kampusie A (17 bm. od 16.00) i B (16 bm. od 18.00).

Kamil Bednarek będzie jedną z gwiazd tegorocznych Bachanaliów.
Tomasz Bolt Kamil Bednarek będzie jedną z gwiazd tegorocznych Bachanaliów.

Będą też wybory miss i po latach przerwy - mistera UZ (18 bm. o 18.0 w auli przy ul. Podgórnej 50). Będzie też popularny Zjazd na Byle Czym. Uda się przeprowadzić zawody, choć początkowo impreza stała pod dużym znakiem zapytania. - Zjazd odbędzie się 17 bm, o 12.30 na ulicy prof. Szafrana - zaprasza Marcin Nowak. - Wystartować może 15 drużyn. Nie chodzi tu o czas, ale o oryginalność wymyślonych pojazdów. I dobrą zabawę.

Nowością wśród kilkunastu sportowych imprez będzie Pierwszy Bachanaliowy Turniej FootBubbleBall

Co to takiego? To taki mecz piłki nożnej, z tym że żawodnicy znajdują się w kulach - od pasa w górę. Komicznie te wygląda, więc śmiechu na pewno będzie dużo. Imprezę zaplanowano na 18 bm. w godz. 13.00 - 17.00. A odbędzie się ona na stadionie przy ul. Wyspiańskiego 58.

Dyrektor Akademickiego Związku Sportowego Marek Lemański zachęca tę do udziału m.in. w biegu o puchar rektora (od rektoratu do ratusza - 19 bm. w godz. 11.00 - 12.00). Studentki rozegrają mecz piłki nożnej (16 bm. w godz. 15.00 - 18.00), zaplanowano też mistrzostwa miasta we flanki o puchar El-Jota (17 bm., 17.00), międzynarodowe mistrzostwa w płukaniu złota (21 bm. w godz.9.00 - 18.00) w kampusie A.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.