Zaćma? Chorobę można łatwo pokonać! Jak wygląda droga od diagnozy do leczenia?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Julia Kalęba

Zaćma? Chorobę można łatwo pokonać! Jak wygląda droga od diagnozy do leczenia?

Julia Kalęba

W Polsce na zaćmę cierpi około 800 tys. osób. Typowe dla niej jest powstawanie plamek lub zmętniałych miejsc na soczewce oka. Schorzenie leczy się, usuwając zaćmioną soczewkę. W to miejsce wszczepia się nową, która pozwala powtórnie dobrze widzieć.

Nasz organizm ciągle ulega przemianom, a wraz z nim także narząd wzroku. Zaćma to najczęstsze zaburzenie, które spotyka osoby starsze. Soczewka naszego oka, odpowiadająca za zdolność widzenia z bliska i daleka, w wieku starszym może ulec zaćmieniu. Ale zaćma może powstać równie dobrze w wyniku urazu oka, stanów zapalnych błony naczyniowej oraz stosowania niektórych leków. Czasem rozwija się też u dzieci ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością lub cukrzycą.

Niepokojące objawy

Charakterystyczne dla zaćmy jest powstawanie plamek lub zmętniałych obszarów na zwykle przezroczystej soczewce oka, co utrudnia promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, a w konsekwencji prowadzi do upośledzenia ostrości wzroku.

Zaćma powoduje więc stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku, aż do prawie całkowitej utraty widzenia. W łagodnych przypadkach zaćmy chory może początkowo nie zauważać żadnych symptomów. Pierwszym objawem schorzenia jest zazwyczaj nieostre widzenie. Niektórzy zaczynają wtedy częściej przecierać okulary, sądząc, że przyczyną dyskomfortu są brudne szkła. W polu widzenia mogą też występować małe plamki lub punkty - miejsca, w których wzrok nie jest całkiem ostry. Skutkiem zaćmy bywa mniejsza intensywność i wyrazistość postrzeganych kolorów oraz wystąpienie trudności podczas czytania czy oglądania telewizji.

Czytaj więcej, a dowiesz się jak wygląda droga od diagnozy zaćmy do leczenia oraz jak wygląda życie po zabiegu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Julia Kalęba

Reporterka pisząca o ludziach i kulturze. Absolwentka dziennikarstwa oraz edytorstwa na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy przygląda się ludziom i ich historiom. Ciekawią ją zjawiska, których jesteśmy świadkami, skrajności i nieoczywistości. Podejmuje kwestie społeczne, dotyczące przede wszystkim społeczności lokalnej. Na co dzień szuka tematów.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.