Bogumił Storch

Zabici przez Sowietów żołnierze Wehrmachtu zostali ekshumowani

Marcowa ekshumacja szczątków żołnierzy Wehrmachtu, pochowanych w zbiorowej mogile przy ulicy Starowiejskiej w Ryczowie. Znaleziono m.in. fragmenty kości, Fot. Fot. Mariusz Krystian/Facebook Marcowa ekshumacja szczątków żołnierzy Wehrmachtu, pochowanych w zbiorowej mogile przy ulicy Starowiejskiej w Ryczowie. Znaleziono m.in. fragmenty kości, czaszek i mundurów
Bogumił Storch

Zbiorowa mogiła niemieckich żołnierzy z II wojny światowej została odkryta tuż przy wiejskiej drodze w Ryczowie. Szczątki przewieziono na Śląsk. Takich miejsc pochówków, według historyków, jest w naszym regionie więcej.

Przy ul. Starowiejskiej w Ryczowie (gm. Spytkowice) wykopano z ziemi szczątki walczących tu w czasie II wojny światowej żołnierzy Wehrmachtu. To efekt prac, które na terenie gminy wykonała polsko-niemiecka Fundacja Pamięć.

Z relacji świadków ekshumacji, czyli mieszkańców ulicy, wynika, że pracownicy fundacji oglądali teren, a to, co zobaczyli, porównali ze swoimi szkicami i rysunkami. Potem zaczęto rozkopywać ziemię.

Na miejscu, oprócz fragmentów kości i czaszek czy części mundurów, znaleziono też m.in. jeden niemiecki nieśmiertelnik i hełm.

- To dziwne, że tylko jedna blacha została znaleziona. Pochowali ich zapewne sowieci, bo Niemcy chowali swoich z nieśmiertelnikami, złamanymi na pół - zastanawia się Marek Maciejewski ze Spytkowic.

Szczątki niemieckich żołnierzy, pogrzebanych w tej zbiorowej mogile, ekshumowano w marcu. Sprawę ujawnił, w poniedziałek wieczorem, czyli już po fakcie, wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian.

13 - na tylu cmentarzach w Polsce chowane są szczątki żołnierzy Wehrmachtu. Przybywa tam po kilka tys. grobów rocznie

Dlaczego dopiero teraz? Nieoficjalnie mówi się, że prac eks-humacyjnych nie nagłaśniano ze względu na kontrowersje, które, głównie wśród miejscowej ludności, wywołuje tu pamięć o okupantach.

Czytaj więcej i dowiedz się, jakie emocje wśród najstarszych mieszkańców okolicy wywołują ekshumacje. 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bogumił Storch

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.