Za leki na 100 procent płacimy coraz więcej. Mimo programu 75+ w aptekach zostawiliśmy aż o 10 miliardów zł więcej niż w 2012 roku

Czytaj dalej
Fot. Fot. Sławomir Kowalski
Dorota Stec-Fus

Za leki na 100 procent płacimy coraz więcej. Mimo programu 75+ w aptekach zostawiliśmy aż o 10 miliardów zł więcej niż w 2012 roku

Dorota Stec-Fus

Te liczby zdumiewają. W 2017 r. za leki refundowane i nierefundowane oraz artykuły medyczne (bez suplementów) z własnej kieszeni zapłaciliśmy aż 12,2 mld zł. NFZ w ramach refundacji „dorzucił” 11,8 mld zł. To bardzo mało, choć i tak o 3,8 mld zł więcej niż przed rokiem.

Jak wylicza IQVIA, firma zajmująca się monitorowaniem rynku farmaceutycznego, do leków wydawanych na receptę - zarówno refundowanych, jak i nierefundowanych - pacjent w minionym roku dopłacił w sumie 55,6 proc., czyli o 3,1 proc. więcej niż w 2011 roku! Tymczasem przekroczenie poziomu 40 procent współpłacenia przez pacjentów za leki już oznacza - według Światowej Organizacji Zdrowia - poważne ograniczenia dla chorych dostępu do leków!

Po wprowadzeniu w 2012 roku ustawy refundacyjnej ceny leków dofinansowywanych przez NFZ faktyczne zaczęły spadać (tzw. Komisja Ekonomiczna dość skutecznie negocjuje je z producentami). - W 2017 roku współpłacenie za te leki osiągnęło 29 proc., czyli blisko 5 proc. mniej niż w 2012 roku. Jest to w głównej mierze wynik wprowadzenia bezpłatnych leków dla seniorów - zauważa Małgorzata Boczarska z IQVIA.

Niestety, rzeczywistość znacząco odbiega od tych statystyk. - Faktyczna kwota dopłat pacjentów do leków refundowanych wynosi ok. 41 procent - podkreśla Ewa Borek, prezes fundacji MY Pacjenci. Dlaczego jest aż tak źle? Bo część lekarzy nie podpisała z NFZ umów na wystawianie leków refundowanych z powodu grożących im absurdalnych restrykcji przewidzianych ustawą.

W dalszej części tekstu:

  • jaki skutek przyniosła ustawa refundacyjna
  • czy są sposoby na drożejące leki

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Stec-Fus

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.