Za 19 dni papież przyleci do Krakowa [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. fot. Anna Kaczmarz
Grażyna Starzak

Za 19 dni papież przyleci do Krakowa [ZDJĘCIA]

Grażyna Starzak

Światowe Dni Młodzieży. Ojciec Święty przez godzinę ma objeżdżać sektory w Brzegach. Pielgrzymi będą mieli okazję zobaczyć go z bliska.

Tylko dwa tygodnie z okładem pozostało do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. W Brzegach koło Wieliczki rozpoczęła się budowa ołtarza, przy którym papież Franciszek 31 lipca odprawi mszę św. Przygotowano już także drewniane paliki, które wytyczą granice 103 sektorów na tym terenie.

Ks. Bogdan Kordula, jeden z organizatorów tego wydarzenia, zapewnia, że wszyscy pielgrzymi, nawet z najbardziej oddalonych od ołtarza sektorów, będą mogli w pełni uczestniczyć w nabożeństwie. Żeby im to ułatwić, przygotowano 30 telebimów i 66 urządzeń do nagłośnienia. Papież ma też przez godzinę objeżdżać wszystkie sektory.


Autor: Joanna Urbaniec

Papieski ołtarz w Brzegach będzie miał 100 metrów długości i 12 wysokości. Ma łączyć w sobie wszystkie symbole Światowych Dni Młodzieży. Po zakończeniu ŚDM stalowe konstrukcje ołtarza zostaną przetopione i wykorzystane w innym celu. Na budowie ołtarza w Brzegach ma być w tych dniach zainstalowana internetowa kamerka. Dzięki temu będzie można śledzić na bieżąco, jak przebiega budowa. W Brzegach w sobotę 30 lipca pielgrzymi będą także mogli zobaczyć inny ołtarz. Zaprojektowany przez gdańskiego artystę Mariusza Drapikowskiego i pobłogosławiony przez papieża Franciszka, po zakończeniu ŚDM „pojedzie” do Afryki. Tam zostanie zainstalowany w miejscowości Kibeho w Rwandzie jako ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie.

Na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach zaczęto już wyznaczać sektory. Będą oznaczone kolorami, żeby każdy pielgrzym mógł bez trudu trafić do swojego. Te położone tuż obok ołtarza zostaną przeznaczone dla VIP-ów, duchownych i osób niepełnosprawnych. Będzie także specjalny sektor dla wolontariuszy. - W niedzielnej mszy św. z papieżem będzie mógł uczestniczyć każdy, nie tylko pielgrzymi, którzy dokonali rejestracji. Jednakże w pierwszej kolejności będzie wpuszczana młodzież - mówi ks. Kordula, podkreślając, że na terenie Campusu przygotowano miejsce dla ok. 2 mln osób. Stoją tam już przenośne toalety (będzie ich 8 tys.), a niebawem zacznie się stawianie namiotów, w których będzie woda dla pielgrzymów i gdzie mają dyżurować m.in. pracownicy i wolontariusze służb medycznych.

W Domu Miłosierdzia, który po ŚDM będzie służył osobom starszym i chorym, wciąż jeszcze można się wpisać do specjalnej księgi, która zostanie wręczona papieżowi. Przygotowany tam dla niego pokój w minioną niedzielę obejrzały ponad 3 tys. osób. Zainteresowanie było tak wielkie, że ostatni goście wyszli tuż przed godz. 22.

Wczoraj organizatorzy ŚDM Kraków 2016 zaprezentowali dokładny przebieg pięciu głównych wydarzeń Dni. Każda ewangelia śpiewana będzie w dwóch obrządkach: rzymskokatolickim po polsku i bizantyjsko-słowiańskim w języku staro-cerkiewno-słowiańskim.

Wtorkową (26 lipca) mszę otwarcia, czwartkowe (28 lipca) powitanie Franciszka, piątkową (29 lipca) drogę krzyżową, sobotnie (30 lipca) czuwanie i niedzielną (31 lipca) mszę posłania poprzedzą wydarzenia artystyczne i te o charakterze duchowym. - Będą to koncerty muzyczne, inscenizacje, tańce, a także świadectwa młodych ludzi i modlitwy - mówi ks. Marek Hajdyła z komitetu organizacyjnego.

Organizatorzy przewidują, że najwięcej osób przybędzie na mszę, której przewodniczyć będzie 31 lipca o godz. 10 w Brzegach papież Franciszek. Jak mówi ks. Hajdyła, najważniejszym przesłaniem tej mszy będzie przypomnienie, że tym, co nas łączy, jest chrzest, niezależnie od tego, skąd pochodzimy. Uczestnicy nabożeństwa odnowią przyrzeczenia chrzcielne. Wcześniej dostaną białe szarfy, na których mają wypisać datę swojego chrztu. W niedzielnej mszy mogą wziąć udział nawet 2 mln osób, w tym ok. 13 tys. księży z całego świata.

Grażyna Starzak

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

azsc

Oj biedny Franek gdyby widział na codzień tych naszych wypasionych i rządnych kasy wielebnych toby rozpędził na cztery wiatry to szemrane towarzystwo

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.