Z Gdańska ruszyła w rejs barka kontenerowa

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Z Gdańska ruszyła w rejs barka kontenerowa

Marek Weckwerth

Barkę wysłał w górę Wisły przez Bydgoszcz do Warszawy urząd marszałkowski w Toruniu i miasto Bydgoszcz. Start odbył się w środę o godzinie 10.

- Rejs barki kontenerowej ma udowodnić, że nawet w obecnych warunkach nawigacyjnych Wisłą można przewozić kontenery z Gdańska do Bydgoszczy i dalej do Warszawy - wyjaśnia Stanisław Wroński, pełnomocnik marszałka województwa kujawsko-pomorskiego ds. dróg wodnych.

Dowódcą ponad 70-metrowego zestawu rzecznego (złożonego z pchacza o imieniu „Hetman” i barki „Galar 2”) jest kapitan Czesław Błocki z Torunia. Na pokładzie barki jest 20 kontenerów. Zestaw pokona w 9 dni 450-kilometrowy odcinek Wisły do Warszawy. W Bydgoszczy będzie 21 i 22 kwietnia, w Solcu Kujawskim 22 kwietnia, w Toruniu 23 kwietnia, we Włocławku 24 kwietnia. W stolicy ma się zameldować 27 kwietnia. Powrót do Gdańska zajmie cztery dni.

Rejs ma promować żeglugę śródlądową jako transport ekologiczny i najbardziej ekonomiczny. Ma także pokazać możliwość transportu kontenerów drogą wodną z portów morskich Gdańska i Gdyni do centrum kraju i to już teraz - w warunkach dużej degradacji szlaku żeglugowego. Sprawa jest pilna, bo przeładunki kontenerów ze statków morskich w portach Trójmiasta rosną i tradycyjne środki transportu - kolej i tiry - nie dają już rady.

Jak zatem wyjaśnia prof. Zygmunt Babiński z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, potrzebna jest rewitalizacja szlaku wodnego Wisły, a najlepiej budowa kolejnych stopni wodnych. Między Bydgoszczą a Solcem Kujawskim należy też zbudować multimodalny port, umożliwiający przeładunek towarów z barek na kolej i tiry.

Studenci bydgoskiego UKW i pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku zbiorą dane na temat szlaku, które przydadzą się do opracowywaniu Studium Wykonalności dla Wisły i Studium Lokalizacyjnego Platformy Multimodalnej.

W nadwiślańskich miastach odbędą się imprezy integracyjne. Już w piątek (godz. 11.30) na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy odbędzie się debata o przyszłości żeglugi śródlądowej. Będzie też impreza plenerowa i wystawa dla mieszkańców. Te samego dnia (godz. 16.00) w bydgoskim Brdyujściu odbędzie się pokazowy przeładunek kontenerów.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.