Z bydgoskiego ciucholandu do muzeum w Gdyni

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Wojciech Mąka

Z bydgoskiego ciucholandu do muzeum w Gdyni

Wojciech Mąka

Nieprawdopodobna historia - stary mundur kupiony za grosze w sklepie z używaną odzieżą w Bydgoszczy w przyszłym tygodniu jedzie do... muzeum w Gdyni!

Kosztował dokładnie dwa grosze. - Chodzę po sklepach z używaną odzieżą, kolejny raz weszłam do takiego punktu przy ulicy Kordeckiego - opowiada 18-letnia Barbara Morawiak.

Tym razem zwyczajna wizyta w sklepie zamieniła się w podróż przez historię.

A to marynarz

- Ta kurtka, właściwie marynarka, przykuła moją uwagę - opowiada. - Spośród ubrań wystawał zdobiony złotymi nićmi rękaw. Od razu po niego sięgnęłam. Marynarka była gdzieś schowana z tyłu, za innymi rzeczami.

Spośród ubrań wystawał zdobiony złotymi nićmi rękaw. Od razu po niego sięgnęłam. Marynarka była gdzieś schowana z tyłu, za innymi rzeczami.

Nic dziwnego, że wzbudziła zainteresowanie, bo solidnie uszyta z dystynkcjami na rękawach... takie rzeczy w lumpeksach raczej trafiają się rzadko.

Każdy z nas jest bohaterem (w swoim mundurze)

- Kupiłam ją, potem, w domy, zaczęłam się mocno zastanawiać, co to jest... - opowiada Basia Morawiak. - Potem po oględzinach przez kogoś innego, usłyszałam, że to może być część munduru z czasów II wojny światowej. Im bardziej o tym myślałam, tym historia bardziej nie dawała mi spokoju. Pierwszej nocy prawie wcale nie spałam... Aż w końcu znalazłam odpowiedzi. A zaczęłam się zastanawiać też wtedy, kiedy zobaczyłam podpinkę - teraz takich nie produkują, była bardzo dobra jakościowo. Poza tym dość specyficzne były guziki i to one pozwoliły rozwiązać zagadkę. Siedziałam przed komputerem w nocy i szukałam informacji...

Okazało się, że kupiona za grosze w sklepie z odzieżą używaną marynarka jest częścią munduru marynarza Royal Navy - brytyjskiej marynarki wojennej.

Ale to nie koniec historii...

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Wojciech Mąka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.