Wzlot i upadek pani od obiadów

Czytaj dalej
Fot. Wikipedia
Paweł Stachnik

Wzlot i upadek pani od obiadów

Paweł Stachnik

26 lutego 1901. W Warszawie umiera Lucyna Ćwierczakiewiczowa, autorka niezwykle popularnej książki kucharskiej "365 obiadów za 5 złotych". Publikacja dała autorce sławę i pieniądze, wznawiana jest do dziś.

Urodziła się w 1829 r. w dobrze sytuowanej ewangelickiej rodzinie Bachmanów. Odebrała wychowanie domowe, tzn. uczyła się francuskiego, śpiewu, gry na fortepianie i zgrabnego poruszania. Z protestanckiej rodziny wyniosła szacunek dla pracy, konkretu i solidności, a niechęć do pustosłowia, rozrzutności i lenistwa.

Charakter Lucyna miała bezpośredni, nigdy nie owijała spraw w bawełnę, lecz mówiła otwarcie, co leży jej na sercu. W późniejszych latach ta szczerość i bezpośredniość staną się jej znakiem rozpoznawczym, ale i przyczyną wielu niezręcznych sytuacji (niezręcznych głównie dla jej interlokutorów).

Jedzenie jak życie

W wieku 18 lat wydano ją za mąż, za ziemianina Feliksa Staszewskiego, ale małżeństwo rychło okazało nieudane. Lucyna nie mogła się odnaleźć w życiu na prowincji, a mąż zaczął ją zdradzać. Związek skończył się rozwodem. Lucyna wróciła do Warszawy i długo nie mogła dojść do siebie. Jednak jej drugie małżeństwo, zawarte w 1852 r. z urzędnikiem Stanisławem Ćwierczakiewiczem, okazało się udane i trwało wiele lat.

Przez kilka lat po ślubie Lucyna wiodła szczęśliwe życie rodzinne w kamienicy na warszawskim Lesznie. Uczęszczała do teatru, na wystawy i na odczyty. W swoim salonie przyjmowała gości, których częstowała smakowitymi potrawami, bo jak się okazało miała talent kulinarny. Jej sława jako kucharki zaczęła rosnąć w najbliższym towarzyskim kręgu.

W dalszej części artykułu dowiesz się: 

  • Dlaczego powtarzalność przy stole jest... nudna
  • Jak wydanie „365 obiadów” zmieniło życie Ćwierczakiewiczowej
  • Ile Ćwierczakiewiczowa zarobiła na swojej książce

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.