Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Wysokie progi, ciasne pokoje - mieszkania seniorów jak więzienia

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Aleksandra Suława

Wysokie progi, ciasne pokoje - mieszkania seniorów jak więzienia

Aleksandra Suława

Nie ma podjazdów, poręczy, wind. Są wysokie progi, małe metraże i krzesełka na półpiętrach, żeby można było przysiąść, kiedy człowiek wspina się na górę z zakupami. W takich mieszkaniach zastaje Polaków starość. O realnych i idealnych mieszkaniach dla seniorów opowiada architektka, Agnieszka Cieśla.

- W jakich mieszkaniach żyją polscy seniorzy?

- Małych. Kiedy w ramach badań prowadzonych z dr Rafałem Iwańskim pytaliśmy starszych ludzi o to, co najbardziej doskwiera im w ich domach, jedną z najczęstszych odpowiedzi był niewielki metraż: w wielu wypadkach poniżej 30 metrów kwadratowych.

- A na co tu narzekać? Łatwo posprzątać, łatwo ogrzać, wszystko pod ręką…

- Na przykład na łazienkę. Tak małą, że nie można do niej wjechać na wózku inwalidzkim. Albo na pokój, tak szczelnie zastawiony sprzętami, że trudno swobodnie się między nimi poruszać.

Seniorzy nie zajmują małych lokali z wyboru, zwykle zostaje ich tam starość. To mieszkania do których wprowadzili się jako młodzi ludzie w latach 70., kiedy budowało się - owszem - dużo, ale w małym metrażu i bez myślenia o tym, że dzisiejsi 30-latkowie, kiedyś będą emerytami. W tych budynkach nie ma więc podjazdów dla wózków, poręczy na korytarzach, płytek antypoślizgowych czy bardzo często wind. Są za to wysokie progi, wąskie wyjścia na balkon, wanny w łazienkach i krzesełka na półpiętrze – żeby było gdzie przysiąść, kiedy idzie się na czwarte piętro z zakupami.

- Barierki, windy, podjazdy – to jedno. Starsi ludzie często mówią, że gorszy od lęku przed upadkiem czy kontuzją jest strach, że po takim wypadku nikt ich nie znajdzie.

- W angielskim mówimy o „trzech D” – demention, diabetes i depression czyli demencji, cukrzycy i depresji, będących największymi problemami zdrowotnymi starszych osób. Na dwa pierwsze architekci nie mogą wiele poradzić, na trzeci – owszem, projektując osiedla tak, żeby zachęcić seniorów do wychodzenia z domu. Żeby to zrobić nie potrzeba wielkich inwestycji. W drodze do domu widuję starszą kobietę, która opiera się o altankę śmietnikową – wystarczyłoby mądrzej rozmieścić na osiedlu ławki i nie musiałaby tego robić, po prostu usiadłaby na jednej z nich i odpoczęła. Inną kwestią – może nieco wstydliwą, ale bardzo istotną - są publiczne toalety. Ich niska dostępność sprawia, że seniorzy czasem rezygnują z wyjścia z domu w obawie, że nie będą mogli zapanować nad własną fizjologią. Ciekawie rozwiązali ten program mieszkańcy Manchesteru, gdzie do współpracy nad poprawą jakości życia seniorów zaproszono właścicieli sklepów, kawiarni i punktów usługowych. Na witrynach niektórych z nich pojawiły się plakietki z napisem „take a seat” czyli „usiądź”, senior w takim miejscu może skorzystać z toalety, odpocząć, wypić szklankę wody.

Czytaj więcej:

  • Barierki, ławki, windy, podjazdy, przyjazne kształty  - to wciąż utopia czy coraz częściej standard?
  • Co się stanie jeśli w kwestii polskiego podejścia do architektury dla seniorów nic się nie zmieni?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Aleksandra Suława

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.