Wynagrodzenie i zasiłek za czas niezdolności do pracy

Czytaj dalej
Fot. 123rf
OPRAC. (GM)

Wynagrodzenie i zasiłek za czas niezdolności do pracy

OPRAC. (GM)

Na pytania Czytelników odpowiada Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.

Jestem zatrudniony w firmie już ponad 10 lat, a ogólnie mam ponad 25 lat stażu pracy. W maju zachorowałem i mam planowaną operację. Z tego powodu będę korzystał co najmniej z dwóch miesięcy zwolnienia lekarskiego. W pracy dowiedziałem się, że zapłacą mi tylko za pierwsze 14 dni, a następnie będę otrzymywał zasiłek chorobowy z ZUS. Czy pracodawca ma rację wypłacając mi tylko za 14 dni zwolnienia chorobowego?

Zgodnie z art. 92 par. 1 Kodeksu pracy, za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:

  1. choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia, chyba, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenia z tego tytułu,
  2. wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży - w okresie wskazanym w pkt. 1 pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia,
  3. poddania się niezbędnym badaniom przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegom pobrania komórek, tkanek i narządów w okresie wskazanym w pkt. 1 - pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia. Jeżeli ukończył pan 50 lat życia, to pracodawca wypłaci tylko za pierwsze 14 dni choroby.

Zawieramy z pracownikiem umowę o pracę na 1 rok od 1 czerwca 2016 r. Czy w umowie należy wpisać informację o 2-tygodniowym okresie, a po upływie 6 miesięcy o 1-miesięcznym okresie wypowiedzenia?
Obowiązującą długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę należy podać pracownikowi w informacji, o której mowa w przepisach - art. 29 par. 3 Kodeksu pracy. Poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia, w tym dotyczących okresu wypowiedzenia, może nastąpić przez wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy, a więc zmienionych od 22 lutego 2016 r. uregulowań art. 36 Kodeksu pracy.

OPRAC. (GM)

OPRAC. (GM)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.