Wymarzony czas na znalezienie lepszego zatrudniania

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Maciej Mituł[email protected]

Wymarzony czas na znalezienie lepszego zatrudniania

Maciej Mituł[email protected]

Malejące bezrobocie, rekordowa liczba rekrutacji, lepsza jakość miejsc pracy i wzrost wynagrodzeń - to perspektywy dla rynku pracy w 2016 r.

Rok 2016 to dobry czas na nową pracę. Ci, którzy zaplanowali zmianę zatrudnienia, trafią na sprzyjające warunki. Jak zapowiadają eksperci w nowym roku będziemy mieli do czynienia z rekordowo wzmożoną liczbą rekrutacji.

- Prognozowane utrzymanie wzrostu gospodarczego będzie wymuszało wzrosty zatrudnienia. Największe zapotrzebowanie na dodatkowe kadry będą miały branże automotive, logistyka, IT, centra BPO i przetwórstwo przemysłowe. Nowa perspektywa unijna pobudzi również zamówienia w budownictwie, więc także tu łatwiej będzie o zatrudnienie w nowym roku - mówi Krzysztof Inglot z Work Service S.A. i dodaje, że utrzymująca się dobra koniunktura przełoży się na dalsze, systematyczne spadki bezrobocia. - Znając kierunki, w jakich zmierza gospodarka i rynek pracy, prognozujemy, że na koniec 2016 roku bezrobocie osiągnie poziom 9,1 proc. - dodaje Inglot.

Tak kształtująca się tendencja spadku liczby bezrobotnych powoduje, że rośnie znaczenie pracownika. Demografia oraz migracje zarobkowe dają o sobie znać i brak rąk do pracy staje się coraz dotkliwszym problemem polskiego rynku.

- Rok 2016 to czas, gdy będziemy obserwować pogłębianie się deficytów pracowniczych i tym samym zwiększających się trudności w uzupełnianiu zasobów kadrowych. Efektem będzie dalsze umacnianie się rynku pracownika, a przede wszystkim rosnąca nie tylko ilość, ale i jakość zatrudnienia. Pracodawcy chcąc przyciągnąć najlepszych kandydatów będą zmuszeni do poprawy oferty zatrudnienia - wzrostu wynagrodzeń, pakietów benefitów i świadczeń pozapłacowych. Te działania oraz wzrost płacy minimalnej spowodują, że średnia płaca Polaków wzrośnie w 2016 r. o 5 proc. - wskazuje Krzysztof Inglot z Work Service S.A.

Autor: Maciej Mituła

Maciej Mituł[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.