Wydarzenie Historyczne Roku - aż cztery projekty z Krakowa!

Czytaj dalej
Fot. ARCHIWUM
Paweł Stachnik

Wydarzenie Historyczne Roku - aż cztery projekty z Krakowa!

Paweł Stachnik

W finale organizowanego przez Muzeum Historii Polski cyklicznego plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2022 znalazły się aż cztery propozycje z Krakowa. O wynikach zdecydują w głosowaniu internauci. Głosy oddawać można do 15 czerwca.

Organizowany od 2007 r. plebiscyt ma na celu wyróżnienie najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. W tegorocznej edycji jury wybrało spośród prawie 200 zgłoszeń z Polski i zagranicy 15 finalistów. Znalazły się wśród nich aż cztery propozycje z Krakowa.

W kategorii Edukacja nominację uzyskała akcja „My razem! Polsko-ukraińska opowieść o wspólnym dziedzictwie”, której organizatorem jest stowarzyszenie Pospolite Ruszenie z Krakowa. W tej samej kategorii nominowano grę planszową „Gaudeamus! Zbuduj średniowieczny uniwersytet” przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Natomiast w kategorii Wystawa do finału przeszły dwie krakowskie ekspozycje muzealne: otwarty w lipcu 2022 r. Nowy Skarbiec Koronny na Zamku Królewskim na Wawelu oraz wystawa „Nowy początek. Modernizm w II RP” prezentowana od lipca 2022 do marca 2023 r. w Muzeum Narodowym.

Z eventów pozakrakowskich w kategorii Wydarzenie nominację uzyskały m.in. otwarcie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli, otwarcie Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej oraz uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte w Gdańsku.

W kategorii Wystawa
nominowano m.in. nową ekspozycję stałą Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, wystawę „Wielka Lechia − wielka ściema” w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz „Pieśń o domu” w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

W kategorii Edukacja głosować można na przygotowaną przez IPN grę komputerową „Gra Szyfrów”, cykl wydarzeń „Grudzień z Rejewskim” w Bydgoszczy oraz polonika umieszczone w znanej grze komputerowej Minecraft.

Wydarzenia nominowało jury złożone z historyków, muzealników i dziennikarzy. Weszli do niego m.in. prof. Jolanta Choińska-Mika z Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor TVP Historia Piotr Legutko, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu dr Marek Mutor i kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski Gabriela Sierocińska-Dec.

Głosować można do 15 czerwca pod adresem whr.muzhp.pl. Oddać można trzy głosy - po jednym w każdej kategorii. Ogłoszenie wyników plebiscytu oraz gala wręczenia statuetek i dyplomów zaplanowano na 22 czerwca.

Do głosowania na projekt „My razem! Polsko-ukraińska opowieść o wspólnym dziedzictwie” zachęca Łukasz Wrona, prezes krakowskiego Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie, które go przygotowało i realizuje.

- W kategorii Edukacja rywalizujemy z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Polonika, Uniwersytetem Jagiellońskim i miastem Bydgoszcz. W całej finałowej piętnastce jesteśmy jedyną organizacją pozarządową. To dla nas wielkie zaskoczenie i ogromne wyróżnienie. Tym bardziej prosimy o głosy krakowian – mówi.- W kategorii Edukacja rywalizujemy z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Polonika, Uniwersytetem Jagiellońskim i miastem Bydgoszcz. W całej finałowej piętnastce jesteśmy jedyną organizacją pozarządową. To dla nas wielkie zaskoczenie i ogromne wyróżnienie. Tym bardziej prosimy o głosy krakowian – mówi.

Także w poprzednich latach do plebiscytu trafiały krakowskie wydarzenia, m.in. muzealna trasa pamięci „Pamiętaj z nami” oraz wystawa „Krakowscy Wyklęci”, obie stworzone przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, a także odbudowa polskiego cmentarza w Koji w Ugandzie zrealizowana przez krakowskie Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego. Natomiast w 2011 r. pierwsze miejsce w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku zajęło otwarcie nowoczesnego muzeum w podziemiach Rynku Głównego.

Paweł Stachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.