Wybory samorządowe 2018. II tura na Podkarpaciu. Prestiżowe pojedynki rozegrają się w Przemyślu, Mielcu, Sanoku i Dębicy

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Norbert Ziętal

Wybory samorządowe 2018. II tura na Podkarpaciu. Prestiżowe pojedynki rozegrają się w Przemyślu, Mielcu, Sanoku i Dębicy

Norbert Ziętal

W 37 miastach i gminach w Podkarpackiem w niedzielę odbędą się drugie tury wyborów na prezydentów, burmistrzów i wójtów. Do najbardziej prestiżowych pojedynków dojdzie w „prezydenckich” miastach, Przemyślu i Mielcu.

W Przemyślu o fotel prezydenta miasta zmierzą się Wojciech Bakun (Kukiz’15) oraz Janusz Hamryszczak (Prawo i Sprawiedliwość). Piłka jest po stronie Bakuna, który w pierwszej turze zdobył 41,49 proc. poparcia. Hamryszczak z poparciem 26,41 proc. z trudem awansował do dogrywki. Miał zaledwie 1,25 punktu procentowego przewagi nad trzecim w kolejności kandydatem Koalicji Obywatelskiej, czyli Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. I to właśnie wyborcy KO mogą przesądzić o wyniku drugiej tury w Przemyślu.

Dwa tygodnie temu PiS osiągnął słaby wynik w wyborach do przemyskiej rady miejskiej, z tego powodu przed drugą turą wytoczono najcięższe działa. W sobotę ze wsparciem dla Hamryszczaka przyjechał do Przemyśla prezes PiS Jarosław Kaczyński. W mieście pojawiły się banery z wizerunkami wicepremier Beaty Szydło, która udziela wsparcia kandydatowi PiS. Czy wizyta Kaczyńskiego i poparcie Szydło pomoże Hamryszczakowi? W Przemyślu słychać i takie głosy, że władza centralna nie powinna mieszać się w samorządy.

Przed drugą turą zmieniła się kampania PiS. Wymieniono szefa sztabu wyborczego. Kandydat PiS próbuje uwiarygodniać swoje obietnice wyborcze, które obficie były rzucane przed pierwszą turą. Obiecywano m.in. budowę centrum nauki o kosmosie czy oceanarium - kompleks basenów (różnie ten pomysł nazywano).

FLESZ: Rekordowa frekwencja, sensacyjne wyniki, ciekawa druga tura

Bakun prowadzi kampanię własnymi siłami. Spotyka się z ludźmi na ulicach, prowadzi na Facebooku videochaty, podczas których można mu zadawać pytania i od razu uzyskać odpowiedzi. Wtorkowy „na żywo” śledziło ponad 700 osób, a łącznie był wyświetlony przez internautów ponad 21 tys. razy.

Hamryszczak poprzez Facebooka mówi Bakunowi: „Daj pan spokój z tymi videochatami” i proponuje rywalizację w biegu na dystansie 10 km.

W środę w Przemyślu na wyjazdowym posiedzeniu obradował zarząd województwa podkarpackiego. Spotkanie było w całości poświęcone sprawom rozwoju Przemyśla i powiatu przemyskiego. To dobry sygnał do współpracy dla Przemyśla, niezależnie od tego, kto za kilka dni wygra wybory prezydenckie.

W dalszej części m.in.:

  • PiS walczy o Mielec
  • starcie w Sanoku
  • niespodzianka w Dębicy
  • najważniejsze dogrywki w województwie

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.