Wybory prezydenckie: Poznańscy politycy Zjednoczonej Prawicy: Prezydent Duda jest gorącym zwolennikiem dialogu

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Błażej Dąbkowski

Wybory prezydenckie: Poznańscy politycy Zjednoczonej Prawicy: Prezydent Duda jest gorącym zwolennikiem dialogu

Błażej Dąbkowski

Poznańscy politycy Zjednoczonej Prawicy przekonują, że druga kadencja Andrzeja Dudy będzie inna. Jaka? - Pan prezydent nie może już ubiegać się o kolejną kadencję, zatem możliwość spotkania się z liderami opozycji w pałacu będzie łatwiejsza - twierdzi Jadwiga Emilewicz, wicepremier i posłanka z Poznania.

Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich. Według danych z 99,97 proc. okręgów wyborczych zwycięzcą jest Andrzej Duda. Urzędujący prezydent zdobył 10 413 094 głosów, uzyskując poparcie na poziomie 51,21 proc. Na Rafała Trzaskowskiego oddano 9 921 219 głosów, co dało mu wynik 48,79 proc.

W Poznaniu wyniki wyglądają jednak zupełnie inaczej, bowiem w stolicy Wielkopolski Rafał Trzaskowski zdeklasował Andrzeja Dudę, zdobywając poparcie na poziomie 71,94 proc. Na Andrzeja Dudę głos oddało 28,06 głosujących.

Czytaj też: Marszałek Marek Woźniak: Przykre, że Polska jest tak podzielona. Trzeba będzie mocno pracować nad tym, aby zasypać wszystkie podziały

- Poznań i powiat poznański to jeden z najtrudniejszych okręgów dla prawicy - stwierdza Jadwiga Emilewicz, wicepremier i posłanka Zjednoczonej Prawicy z Poznania. - Przy rekordowej frekwencji w samym powiecie prezydent Duda dostał o 20 tys. głosów więcej niż 5 lat temu. Lepszy wynik uzyskał także w samym Poznaniu - dodaje.

Wicepremier w rządzie Mateusza Morawieckiego uważa, że wygrana Andrzeja Dudy jest gwarantem stabilnych rządów przez najbliższe trzy lata. - Mam nadzieję, że uda nam się na nowo poukładać relacje z opozycją. Temperatura sporu politycznego w ostatnich tygodniach była zdecydowanie za wysoka. Polacy czekają na uspokojenie nastrojów i obniżenia temperatury. Możemy się o Polskę spierać, ale na pewno nie powinniśmy prowadzić wewnętrznych wojen - uważa Jadwiga Emilewicz.

Posłanka tłumaczy także, że będzie dążyć do dalszego przekonywania poznaniaków do PiS i Andrzeja Dudy. - Zrobimy to realizując dobre projekty. Chcemy też wrócić do rozmów z młodymi Polakami, którzy pięć lat temu chętniej głosowali na naszego kandydata. Nasza oferta zarówno dla młodych mieszkańców dużych miast jest naprawdę atrakcyjna i trudną znaleźć podobną u konkurencji. Wychodzę z założenia, że kropla drąży skałę - stwierdza.

Sprawdź również: Jan Grabkowski: Pan prezydent Duda nie jest strażnikiem konstytucji i praw ludzi. Jest długopisem i notariuszem rządu

Jadwiga Emilewicz podkreśla, że zaproszenie Rafała Trzaskowskiego do pałacu prezydenckiego to zapowiedź nowych, konstruktywnych relacji z innymi ugrupowaniami.

- Pan prezydent nie może już ubiegać się o kolejną kadencję, zatem możliwość spotkania się z liderami opozycji w pałacu będzie łatwiejsza

- tłumaczy.

Będą pieniądze dla samorządów

Poznański poseł PiS Bartłomiej Wróblewski wypowiada się w podobnym tonie. - Chcemy, by relacje z opozycją były inne, by było mniej z góry założonej niechęci - podkreśla. Parlamentarzysta zapewnia też, że jeszcze w lipcu ruszy możliwość składania wniosków przez samorządy o pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przypomnijmy, że tuż przed wyborami politycy PiS objeżdżali gminy z czekami z wydrukowaną kwotą mającą finansować np. inwestycje zagrożone przez pandemię koronawirusa. - Ten program w ostatnich dniach był często przez niektóre wielkopolskie samorządy poddawany w wątpliwość. Można było jednak od początku założyć, że uczciwe są intencje rządu. Chcemy pomóc samorządom, zresztą same o to zabiegały w tygodniach i miesiącach epidemii - komentuje poseł.

Demokracja na wysokim poziomie

Robert Nowicki, poznański polityk związany z Porozumieniem i wiceminister rozwoju podkreśla, że polska demokracja i świadomość obywateli jest na bardzo wysokim poziomie.

- Andrzej Duda to prezydent każdego Polaka. Nie dzieli na wyborców na Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy. Pan prezydent jest gorącym zwolennikiem dialogu, który zawsze wychodzi z wyciągniętą ręką

- stwierdza wiceminister.

-------------------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.