Tomasz Chudzyński

Wybory parlamentarne 2019. Socjalne zmagania o wyborców. Obietnice lepszych płac i mieszkań

Wybory parlamentarne 2019. Socjalne zmagania o wyborców. Obietnice lepszych płac i mieszkań
Tomasz Chudzyński

Dzięki obietnicom socjalnym Prawo i Sprawiedliwość wygrało poprzednie wybory parlamentarne. Cztery lata później to wyborcze paliwo nadal napędza nastroje mieszkańców Polski.

Propozycje dodatków, zasiłków, wsparcia rodzin, seniorów zajmują ważne miejsce w wyborczych programach niemal każdego ugrupowania, które wystawiło swoich kandydatów do tegorocznej odsłony rywalizacji o parlamentarne mandaty. M.in. w Gdańsku kolejne miliardy z budżetu na programy socjalne zapowiadał Jarosław Kaczyński.

Neoliberalna Koalicja Obywatelska z dopłatą dla pracujących i stałym „trzynastkami” dla emerytów, Prawo i Sprawiedliwości z „czternastkami” i podwyższeniem najniższego, krajowego wynagrodzenia, Polskie Stronnictwo Ludowe z Kukiz 15 (Koalicja Polska) z podniesieniem świadczeń wychowawczych i dopłatą do zakupu mieszkania/budowy domu oraz Lewica, z podwyższeniem płac, obywatelskimi rentą i emeryturą - najważniejsi gracze polskiej sceny politycznej, przed 13 października wyciągają na sztandary programy socjalne.

W jednym z przedwyborczych sondaży, w których polscy respondenci zostali zapytani o to, jakie zagadnienia będą ich interesowały przy wyborze kandydatów poszczególnych ugrupowań, „programy typu 500 plus” zostały wskazane dopiero na szóstym miejscu (pierwsze były ochrona zdrowia i klimat).

Niemniej wydaje się, że po zaproponowanym pięć lat temu przez PiS programie 500 plus, który w pewnym sensie zrewolucjonizował polską politykę i wyborczy „rynek” to właśnie „socjal” - ile kto zasiłków obieca i w jak atrakcyjny sposób to zrobi - już na stałe będzie poważnym tematem w przedwyborczej dyskusji. Z drugiej strony, w ostatnich tygodniach dyskusja o programach socjalnych zaczęła przypominać licytację - kto ile da ludziom, oczywiście po zwycięskich wyborach.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Chudzyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.