Wyborcze obiecanki PiS to cacanki? Niekoniecznie [SONDA]

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Bartłomiej Bitner

Wyborcze obiecanki PiS to cacanki? Niekoniecznie [SONDA]

Bartłomiej Bitner

Prawo i Sprawiedliwość wywiązuje się z wyborczych obietnic - taki wniosek płynie z sondażu przeprowadzonego przez Nowiny we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia dla województwa podkarpackiego. Prawie połowa z 500 ankietowanych osób stwierdziła, że ich zdaniem partia rządząca realizuje przedwyborcze zapowiedzi.

Prawo i Sprawiedliwość wywiązuje się z wyborczych obietnic - taki wniosek płynie z sondażu przeprowadzonego przez Nowiny we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia dla województwa podkarpackiego.

Prawie połowa z 500 ankietowanych osób stwierdziła, że ich zdaniem partia rządząca realizuje przedwyborcze zapowiedzi.

Nasze badania przeprowadzono w dniach 30 marca - 3 kwietnia. Między innymi zapytaliśmy w nim mieszkańców naszego regionu, jak oceniają rządy Prawa i Sprawiedliwości odnośnie obietnic składanych półtora roku temu w kampanii wyborczej. Okazało się, że ponad 48 procent pytanych odpowiedziało, iż raczej oraz zdecydowanie pozytywnie. Negatywnie (raczej i zdecydowanie negatywnie) w tym zakresie PiS oceniło 34 procent ankietowanych. Pozostałym - 18 procent - trudno było to ocenić.

Mieli dać ludziom 500 zł. I co? No i dali

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość po wygranych wyborach wprowadziło szereg pakietów socjalnych. Wystarczy tutaj wspomnieć o programach „Rodzina 500+” (500 złotych na drugie dziecko i każde kolejne) czy „75+” (bezpłatne leki dla seniorów). Do tego dochodzą między innymi realizacja zapowiadanej reformy systemu edukacji, czyli likwidacja gimnazjów i ponowne wprowadzenie ośmioklasowych podstawówek oraz utworzenie szkół branżowych zamiast zawodowych, a także podwyższenie minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki za wynagrodzenie i obniżenie podatku CIT (podatek dochodowy od osób prawnych).

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń uważa, że jest to dobry kierunek, który jego partia obrała. - Realizacja najważniejszych programów pokazuje, że tak należało zrobić. Poparcie, które mamy, nie bierze się z pustki, tylko z konkretnych wskaźników. Chodzi tu między innymi o zmniejszenie poziomu ubóstwa wśród najbiedniejszych. To widać na każdym kroku, jak również to, że bardzo dobrze są oceniane nasz przedsięwzięcia - ocenia senator.

Tylko połowa się cieszy, a co z drugą

Zdaniem posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz z Platformy Obywatelskiej, skoro prawie 50 procent jest zadowolonych, to drugie tyle jest niezadowolonych.

- Tak trzeba na to spojrzeć. Mieszkańcy są więc podzieleni w ocenie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Ci, którzy otrzymują pieniądze w ramach programu „Rodzina 500+”, dobrze oceniają realizację wyborczych obietnic, a ci, którzy nie dostają, to już niekoniecznie. I tak jest też z innymi obietnicami - komentuje posłanka.

PiS na Podkarpaciu ma najwyższe poparcie w kraju - 50%. Druga jest PO - 20,8%, a trzeci Kukiz’15 -9,4%.

Sonda

Zapytaliśmy przechodniów, czy Prawo i Sprawiedliwość po wyborach spełniło i spełnia obietnice wyborcze?

Małgorzata Szymczyk: Jestem neutralna politycznie i nie opowiadam się za żadną partią, bo polityka to ciągła walka o władzę i istna prywata. Ale pracuję z osobami starszymi i one zachwalają rządy PiS, w tym wprowadzenie programów socjalnych.

Zofia Winiarczyk: Rząd Prawa i Sprawiedliwości podniósł stawkę godzinową, ale to nadal jest za mało i przez to wciąż wiele osób wyjeżdża z Polski, by zarobić na życie.

Kasia: PiS realizuje swoje plany. Wśród nich jest reforma szkolnictwa i likwidacja gimnazjów. Myślę, że dla uczniów to będzie dobre, bo żeby się teraz dostać do gimnazjów, musieliśmy zdawać testy i składać wiele wniosków. Po zmianach tego nie będzie.

Pan Henryk: PiS wywiązuje się ze swoich obietnic. Nie jestem w pełni zadowolony z renty, ale rządzący wprowadzili wiele udogodnień, np. refundację leków.

Bartłomiej Bitner

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.