Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Wszystko jest polityką. Ster pod wiatr

Czytaj dalej
Ryszard Terlecki

Wszystko jest polityką. Ster pod wiatr

Ryszard Terlecki

Czy świat, który znamy, rzeczywiście przenosi się do przeszłości i podręczników historii? Czy nasza cywilizacja, budowana od stuleci (a właściwie od dwóch tysiącleci), znalazła się na zakręcie, z którego prostej drogi już nie widać? Czy nic już nie jest pewne, a myślenie o przyszłości ogranicza się do najbliższych dni, co najwyżej miesięcy?

Gdyby tak było tylko w naszym najbliższym otoczeniu, mielibyśmy mniej powodów do niepokoju. Tak jednak dzieje się nie tylko u nas, a cywilizacyjna zapaść dotyka całą Europę. Nauczyciel należał od wieków do zawodów najwyższego zaufania. W Polsce szczególnie, to przecież nauczyciele przechowywali polskość w okresie zaborów, odbudowywali Polskę w dwudziestoleciu, prowadzili tajne nauczanie w latach okupacji niemieckiej i sowieckiej, w PRL chronili młodzież przed indoktrynacją komunizmu, masowo wzięli udział w buncie 1980 roku.

Teraz ich związkowi aparatczycy straszą uczniów i rodziców, że nie przeprowadzą egzaminów, nie wydadzą świadectw, uniemożliwią młodzieży wyższe studia, pogrążą w chaosie system edukacji. Inni związkowcy usiłują licytować się na radykalizm i okupują kuratorium. Nauczyciele dołączają tym samym do lekarzy, którzy porzucali pacjentów, pielęgniarek, które odchodziły od szpitalnych łóżek, policjantów, którzy brali fałszywe świadectwa lekarskie i przestawali strzec porządku, czy wreszcie sędziów, którzy publicznie deklarowali, że prawo ich nie obowiązuje. Czy coś jeszcze może nas zaskoczyć?

Na naszych oczach polityka z parlamentów i instytucji państwowych przenosi się do tabloidów i telewizyjnych pyskówek. Już nie trzeba mieć programu ani propozycji na przyszłość, nie trzeba kompetentnych fachowców, dziś do uprawiania polityki aspirują celebryci, gwiazdy śniadaniowych programików, emerytowani aktorzy i prymitywni showmani. Władze miast zajmują się promocją mniejszości seksualnych, a sądy większą troskę okazują przestępcom niż ich ofiarom.

Związkowi aparatczycy straszą uczniów i rodziców, że nie przeprowadzą egzaminów i nie wydadzą świadectw.

Powstaje polityczny sojusz, którego uczestnicy udają, że nie mają ze sobą nic wspólnego, podczas gdy w rzeczywistości łączy ich wspólne pragnienie odzyskania dostępu do łatwych, żeby nie powiedzieć lewych pieniędzy. Smok wawelski, Królewna Śnieżka i Murzynek Bambo zawierają koalicję, żeby zmieścić się w jednej bajce. Nie liczą się poglądy, nie liczy opinia czytelników, liczy się jedynie apetyt na złote ciastko i przepustka do jego nieograniczonej konsumpcji.

Licytacja, kto powie coś jeszcze głupszego, trwa codziennie i przyciąga kolejne zastępy spryciarzy. Rozeznać się i ocenić otaczający świat jest coraz trudniej, a próby przeciwstawienia się politycznej nonszalancji zderzają się z umysłową pustką samozwańczych elit. Czy nie jest już czas, aby pomyśleć o ustawieniu steru dryfującym łodziom?

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Polskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Polskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Ryszard Terlecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

54,50 109,00

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Dziennik Polski online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.