Wszystko jest polityką. Nowe rozdanie. Felieton Ryszarda Terleckiego

Czytaj dalej
Ryszard Terlecki

Wszystko jest polityką. Nowe rozdanie. Felieton Ryszarda Terleckiego

Ryszard Terlecki

Najbliższe miesiące nasilającej się kampanii wyborczej przyniosą wiele niespodzianek, a tym samym wiele zmian w sondażach i przedwyborczych preferencjach. Niektóre z nich można przewidzieć już teraz, inne pojawią się wiosną i na początku lata. Na wewnętrznym rynku politycznym warto odnotować zbliżający się schyłek Tuska jako lidera Platformy i pretendenta do przewodzenia całej opozycji.

Utrata szans na zdominowanie totalnej opozycji jest już faktem i tylko kilku naiwnych posłów PO, tworzących grono nadwornych klakierów wyobraża sobie, że opozycyjna druga liga, złożona z mniejszych partii, popełni zbiorowe samobójstwo i podda się politykowi, który we własnej partii nazywany jest „ludojadem”. Tuska lada miesiąc zastąpi Trzaskowski, co wywoła ferment w PO i frustrację zwolenników przewiezienia się z Tuskiem do następnej kadencji. Trzaskowski, który już raz zastąpił Kidawę-Błońską w kampanii prezydenckiej i przegrał, teraz nie dysponuje efektem „nowości”, a jego pracowitość i talenty polityczne są raczej na średnim poziomie.

Tuskowi i Platformie bardzo zaszkodzi Sikorski, a z tym wiąże się kolejna zmiana, jaka nastąpi wkrótce w politycznej rywalizacji. Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim lada moment rozszerzy się także na Komisję Europejską i czołowych polityków Unii, a miliony arabskich dolarów, za które kupowano europejskich polityków, okażą się mało znaczące wobec łapówek z Rosji, które miały uczynić Europę politycznie i militarnie bezbronną wobec imperialnych mrzonek Putina. Dziś oskarżani są głównie socjalistyczni europosłowie, ale wiadomo, że rządzili Unią do spółki z liberałami i pseudochadekami, więc prędzej czy później zaczniemy poznawać nazwiska z grona ponad stu europosłów objętych zainteresowaniem belgijskich służb. A ponieważ jeden z aresztowanych polityków zgodził się wystąpić w roli świadka koronnego w zamian za zmniejszenie wyroku, jego zeznania nie pozwolą na wyciszenie afery. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy mieli do czynienia z postępującą kompromitacją europejskiego mainstreamu, a co za tym idzie z dramatycznym upadkiem prestiżu europejskich instytucji, na które tak chętnie powołuje się bezczelnie łamiąca prawo „kasta”, a za nią cała totalna opozycja.

Z pewnością po paru latach zawracania głowy mediom i politycznej publiczności rozpocznie się też szybki proces zamierania poparcia dla celebryty z TVN. Zwolennicy Hołowni już zrozumieli, że jego reprezentacja nie znajdzie się w Sejmie lub będzie tak skromna, że pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia. Zastępowanie programu na przyszłość przepychankami ambitnych liderów, z których każdy widzi się w roli premiera, źle wróży całej opozycji, czego jeszcze nie pokazują sondaże, ale co z pewnością ujawni się w wynikach wyborów.

Ryszard Terlecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.