Wszystko jest polityką. Felieton Ryszarda Terleckiego: Przekorna statystyka

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Ryszard Terlecki

Wszystko jest polityką. Felieton Ryszarda Terleckiego: Przekorna statystyka

Ryszard Terlecki

Wybory samorządowe w najważniejszej części już za nami. Rozstrzygnęliśmy nowy podział polityczny sejmików województw, dokonaliśmy wyboru rad powiatów i rad większości gmin. W pierwszej turze wybraliśmy też wielu prezydentów, burmistrzów i wójtów. Przez kilka dni analizowaliśmy wyniki sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania, ostatecznie poznaliśmy wyniki oficjalne.

Kto wygrał wybory samorządowe 2018 roku? W zależności od tego, kto występował przed kamerami telewizji, dowiadywaliśmy się, jaki jest ich wynik. Słyszeliśmy na przykład, że świetny wynik uzyskało PSL. Dlaczego? Bo zdobyło 70 mandatów radnych w sejmikach województw. Poprzednio miało ich 157, czyli straciło 87, ponad połowę. Czy utrata prawie miliona głosów w stosunku do 2014 roku to dla PSL dobra wiadomość? Podobnie w powiatach, PSL uzyskał większość w 40, czyli stracił 107. Oczywiście, mogło być gorzej, ale powodów do świętowania raczej nie ma. Po drugiej turze wyborów będzie można podliczyć, w ilu gminach nie ma już wójtów z PSL.

Słyszeliśmy także, że wybory wygrała Koalicja Obywatelska, czyli Platforma z Nowoczesną. Rzeczywiście, zdobyła 194 mandaty radnych wojewódzkich, a więc o 15 więcej niż w 2014 roku. Można powiedzieć, że utrzymała poprzedni wynik, tym bardziej że wygrała też w kilku dużych i kilkunastu średnich miastach, w większości tych samych co poprzednio. Ponadto powiększyła do 60 liczbę powiatów, w których zdobyła większość. Sukces ten byłby bezsporny, gdyby go porównać z wynikiem PSL. Bardziej miarodajne wydaje się jednak inne porównanie.

W zależności od tego, kto występował przed kamerami telewizji, dowiadywaliśmy się, jaki jest wynik wyborów

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 254 mandaty radnych sejmików, czyli o 83 więcej niż poprzednio. Tym samym pobiło rekord wyników w wyborach wojewódzkich od ich początku w 1998 roku. Uzyskało też większość w 147 powiatach, czyli o 78 więcej niż poprzednio. W stosunku do poprzednich wyborów samorządowych zyskało dwa miliony wyborców. Kto więc wygrał wybory? Lewica ma 11 mandatów w sejmikach, Kukiz nie zdobył żadnego. W mediach można znaleźć dziesiątki komentarzy i analiz, przedstawiających sukcesy opozycji i porażkę obozu rządzącego.

Przed wyborami opozycja (najczęściej Platforma z PSL) rządziła w 15 województwach, dziś Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w 9, a w 6 będzie rządzić samodzielnie. Być może przybędzie jeszcze tych województw w efekcie koalicyjnych rokowań. Tymczasem w żadnym z województw żadna z opozycyjnych partii nie ma możliwości samodzielnego rządzenia. Sympatyzujący z opozycją komentatorzy nadal mogą się wysilać, ale statystyki są bezwzględne. Ich uzupełnieniem będą wyniki drugiej tury wyborów w 649 miastach i gminach (w tym w Krakowie). Co nie oznacza, że w najważniejszej swej części wybory samorządowe 2018 roku zostały już rozstrzygnięte.

Ryszard Terlecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.