Wszystko jest polityką. Fakty przeciw kłamstwom. Felieton Ryszarda Terleckiego

Czytaj dalej
Ryszard Terlecki

Wszystko jest polityką. Fakty przeciw kłamstwom. Felieton Ryszarda Terleckiego

Ryszard Terlecki

Czy opozycja ma coś do zaproponowania oprócz agresji, kłamstw oraz kłótni w gronie opozycyjnych specjalistów od politycznego obciachu? Dopóki Tusk miota się po Polsce, usiłując zmusić do uległości całe opozycyjne towarzystwo, można być spokojnym o wynik wyborów.

Ale czy partie walczące już nie o zwycięstwo, ale o przetrwanie i własny dobry wynik na opozycyjnym podwórku mają coś realnego do zaproponowania albo mogą pochwalić się dokonaniami z czasów, gdy niektóre z nich zamieniały Polskę w poletko szemranych interesów i korupcji?

W każdej dziedzinie można wykazać ich bezradną słabość. W 2015 roku , gdy szczęśliwie Platforma i PSL utraciły władzę, budżet na kulturę i szkolnictwo artystyczne wynosił 3 miliardy 245 milionów złotych. W 2023 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył na kulturę 6 miliardów 882 miliony. Łatwo zauważyć, że jest to wzrost o 112 procent. W 2012 roku rząd PO-PSL odebrał artystom odpis 50 procent kosztów uzyskania przychodów z umów autorskich. Rząd PiS przywrócił ten odpis już w 2018 roku.

Na ochronę i rewitalizację zabytków w 2015 roku wydano 90 milionów. W minionym 2022 roku rząd na ten cel wydał ponad 221 milionów, co oznacza wzrost o prawie 146 procent. Zauważmy, że obecnie rusza nowy rządowy program, dedykowany przede wszystkim zabytkom sakralnym. W 2015 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadziło i współprowadziło 36 muzeów i 27 instytucji artystycznych (teatry, opery, filharmonie). Obecnie jest to 60 muzeów i 44 instytucje artystyczne. W budowie są kolejne muzea, a w sumie finansowanych jest ponad 300 inwestycji kulturalnych. Np. w Krakowie na budowę Krakowskiego Centrum Muzyki przeznaczono 99 milionów, do czego miasto dołoży zaledwie 11 milionów.

Wymieniać i porównywać można bez końca. Choćby ponad 600 odzyskanych dzieł sztuki, zrabowanych podczas wojny, promocja czytelnictwa i modernizacja bibliotek (w latach 2016-2022 ponad 213 milionów dla 310 bibliotek oraz 635 milionów na wsparcie czytelnictwa), stypendia dla artystów (4844 stypendia na kwotę 100 milionów), a także rozmaite programy, jak programy Rozwoju Organizacji Obywatelskich, Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych czy Rozwoju Uniwersytetów Ludowych (łącznie 911 milionów). Czy można uwierzyć w kolejne oszustwa opozycji i mętne obietnice, podczas gdy bilans rządów PO-PSL przedstawia katastrofalny obraz zaniedbań, nieudolności, pazerności i tolerowania złodziejstwa? Kultura to tylko przykład. Programem opozycji było i jest napychanie kieszeni bogatym, dla reszty emigracja za pracą i zaciskanie pasa. Gdyby to się udało, z Brukseli i Berlina przyjdą nagrody i posady dla garstki cwaniaków. To nie dla Polski, ale wyłącznie dla własnych korzyści marzą o zwycięskich wyborach.

Ryszard Terlecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.