Wszyscy ludzie Antoniego Macierewicza

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz
AIP

Wszyscy ludzie Antoniego Macierewicza

AIP

MON Antoniego Macierewicza od początku wzbudzało powszechne zainteresowanie. Także z powodu ludzi, którymi szef tego resortu się otoczył. Niektórzy już się jednak wycofali.

W resorcie obrony nie zabrakło również nowych twarzy, do niedawna był nią 20-letni student z amerykańskiego uniwersytetu, Edmund Janniger.

Kim są współpracownicy szefa MON, odpowiedzialni za obronność i bezpieczeństwo naszego kraju?

Krótka kariera

Od 1 grudnia Edmund Janniger nie jest już doradcą ministra obrony narodowej. Po niespełna tygodniu od objęcia funkcji, 20-latek sam zrezygnował ze stanowiska i bez pobrania odprawy, wrócił kontynuować studia do USA. „Myślę, że są dziś sprawy ważniejsze w Polsce niż to” – komentuje sprawę rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz na Twitterze. Janniger nominację otrzymał pod koniec listopada. Miał zajmować się problematyką stosunków międzynarodowych i pracą w zespole prasowym resortu. „Mianowanie na urząd Doradcy Ministra Obrony Narodowej to dla mnie wielki zaszczyt i zobowiązanie. Dziękuję ministrowi Antoniemu Macierewiczowi za zaufanie, jakim mnie obdarzył” – pisał młody student po objęciu nowej posady. Po wyborze Jannigera w internecie zawrzało od złośliwych komentarzy na jego temat. 20-latek stał się obiektem hejtu, szyderstw i bohaterem licznych memów.

Nie pomogła mu wcale prof. Jadwiga Staniszkis, która w TVN 24mówiła:– Mundek to świetny nabytek. Na bazie znajomości oglądanych komputerowych gier wojennych, będzie przybliżał ich meandry szefowi MON, pomagał mu w zrozumieniu rządzącej nimi logiki i nowoczesnej strategii.

Jak ten młody człowiek znalazł się w otoczeniu obecnego szefa MON?Były już doradca Antoniego Macierewicza po zdaniu matury rozpoczął studiowanie stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Rutgersa w stanie New Jersey. Aktywnie udzielał się w życiu uniwersytetu. Był prezesem Rady Uniwersytetu ds. Publicznych i Międzynarodowych, senatorem Uniwersytetu Rutgers i założycielem studenckiego koła zajmującego się stosunkami międzynarodowymi.


Szef MON z wizytą w Kijowie: - Bezpieczna Ukraina to bezpieczna Polska i Europa. .TVN24/x-news

Janniger w polskiej polityce nie pojawił się jednak znikąd. Już wcześniej obracał się w bliskim otoczeniu Antoniego Macierewicza – był jego asystentem i wicedyrektorem biura poselskiego. Później awansował na wiceszefa piotrkowskiego okręgu wyborczego PiS. Pracował również przy organizacji wykładów obecnego szefa MON w Stanach Zjednoczonych.

Czterej wiceministrowie

Znacznie mniej kontrowersji wzbudzają zastępcy Antoniego Macierewicza. Bartosz Kownacki od szefa MONotrzymał tekę wiceministra i stanowisko sekretarza stanu. Kownacki związany jest z PiS od 2011 roku, z małym przerywnikiem. Mianowicie po otrzymaniu mandatu z ramienia PiS, przeszedł do Solidarnej Polski i zaczął tworzyć bydgoskie struktury ugrupowania. W 2012 roku został zawieszony jako członek SP po czym wystąpił z klubu i powrócił do PiS. W poprzedniej kadencji został wiceprzewodniczącym sejmowej komisji obrony narodowej. Nowemu wiceministrowi podlegają sprawy związane z uzbrojeniem i modernizacją polskiej armii. Warto więc przypomnieć, że Kownacki reprezentował grupę posłów, która była sceptycznie nastawiona co do wyboru przez MON zagranicznych śmigłowców w przetargu dla wojska z tego roku. Z osobą Antoniego Macierewicza, Kownackiego łączy udział w komisji weryfikacyjnej WSI.

Podsekretarzem stanu jest też Tomasz Szatkowski. Odpowiada m.in. za politykę obronną i sprawy związane z udziałem wojska w strukturach NATO. Posiada polskie i zagraniczne dyplomy renomowanych uczelni w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa kraju. Autor wielu publikacji dotyczących służb specjalnych i przemysłu zbrojeniowego. Tak jak Kownacki uczestniczył w likwidacji WSI. Był wiceprezesem Bumaru i p.o. prezesa Telewizji Polskiej.

Kolejnym podsekretarzem w resorcie Antoniego Macierewicza jest Bartłomiej Grabski, funkcję tą pełni już drugi raz (poprzednio przez dwa miesiące w 2007r.) człowiek związany z Agencją Mienia Wojskowego. W latach 2009-2010 działał jako doradca szefa BBN.
Ostatnim z wiceministrów jest prof. dr hab. Wojciech Fałkowski. Był on zaufanym współpracownikiem Lecha Kaczyńskiego. To on opracował kosztorys strat poniesionych przez Warszawę w czasie II wojny światowej – polskiej odpowiedzi na teorie Eriki Steinbach. Fałkowski był prężnie działającym opozycjonistą z czasów komunistycznych i współpracownikiem KOR-u.


Edmund Janniger ofiarą hejtu w internecie
MON Antoniego Macierewicza od początku wzbudzało powszechne zainteresowanie.
Facebook Edmund Janniger i minister Antoni Macierewicz.
Do decyzji Edmunda Jannigera, który zrezygnował z funkcji doradcy ministra Antoniego Macierewicza (PiS), przyczyniła się fala hejtu wobec 20-latka. Student Uniwersytetu Rutgers (USA) wyjechał do Stanów Zjednoczonych - jego kariera jako doradcy ministra trwała trzy tygodnie.

"Swoją działalność polityczną rozpocząłem u boku ministra Macierewicza, pracując jako asystent. Pomagałem w rozwoju stanowisk politycznych i inicjatyw legislacyjnych dotyczących stosunków transatlantyckich" – czytamy na jego oficjalnej stronie internetowej.

W mediach

Szefem gabinetu politycznego ministra i jednocześnie rzecznikiem prasowym MON został Bartłomiej Misiewicz. Jeden z najbliższych współpracowników Antoniego Macierewicza. Pełni również funkcję Szefa Biura Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Smoleńskiej i Szefa Komisji Skutków Likwidacji WSI.

W służbach specjalnych

W listopadzie na wniosek Macierewicza, premier Beata Szydło powierzyła pełnienie obowiązków szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego – Piotrowi Bączkowi, a na szefa Służby Wywiadu Wojskowego- płk. Andrzejowi Kowalskiemu.

Bączek, jak większość współpracowników Macierewicza również należał do komisji weryfikacyjnej WSI i był szefem doradców zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej. Po objęciu posady, jedną z pierwszych jego decyzji była zmiana logo SKW polegająca na dodaniu symbolu Polski Walczącej. Poprzednie logo – jak twierdzi – było za mało patriotyczne.

Płk Kowalski ma za sobą 15-letnie doświadczenie w kontrwywiadzie i służbach bezpieczeństwa. W 2007 r. pełnił obowiązki szefa SKW. Odwołano go w związku ze sprawą zabezpieczenia i przewożenia dokumentów Komisji Weryfikacyjnej b. WSI z kierowanego przez Bogdana Klicha MON-u do prezydenckiego BBN-u.

AIP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.