Bartosz Dybała

„Wstęga Pamięci AK” jeszcze w tym roku?

„Wstęga Pamięci AK” jeszcze w tym roku? Fot. Materiały prasowe
Bartosz Dybała

Wojewódzki konserwator zaakceptował projekt pomnika Armii Krajowej. W realizacji jest już monument płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Pomnik Armii Krajowej może stanąć pod Wawelem jeszcze w tym roku - zapowiadają przedstawiciele Fundacji Wstęga Pamięci, której prezesem jest Alexander Smaga, autor i projektant monumentu. Projekt zaakceptował właśnie wojewódzki konserwator zabytków, a do Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Całkowity koszt 1,2-1,5 mln zł.

- Do tej pory udało się zebrać około 80 procent całej kwoty. Jeżeli wszyscy dotrzymają słowa, nie będzie problemu z uzbieraniem całości - twierdzi Smaga. Dodaje, że pomoc zadeklarował m.in. wojewoda małopolski. - Centralnym elementem pomnika będzie bryła stalowej wstęgi, która zwija się wokół placu o kształcie granic II Rzeczpospolitej. Symbolizuje ona narastającą siłę ruchu oporu Armii Krajowej. Pomnik będzie ważnym symbolem wolności i niepodległości - dodaje Smaga, który urodził się w Wiedniu, w rodzinie polskich emigrantów.

Projekt przewiduje również ławeczkę akowca. - Do pomnika prowadzi aleja Pamięci, w pobliżu powstaje morze białych kwiatów jako wyraz odnowienia. Plac pomnika przecina linia przypominająca pakt Ribbentrop-Mołotowa z 1939roku - wyjaśnia projektant. W środku placu znajdzie się snop światła, który będzie się włączał w najważniejszych chwilach dla naszego państwa, np. w święto Konstytucji.

Kamień węgielny wmurowano już ponad cztery lata temu, konkurs na wygląd miejsca pamięci zwyciężył zespół projektowy Smagi. Przeprowadzono zbiórkę internetową, podczas której udało się zebrać 360 tys. złotych. Kolejne 300 tys. dołożyły z tegorocznego budżetu władze Krakowa. Pomnik ma stanąć na bulwarach wiślanych. Pomysłodawcy jego budowy chcą, żeby stało się to już 11 listopada br.

- Pozostaje jeszcze jedna, zasadnicza wątpliwość, którą można będzie rozwiązać dopiero na etapie realizacji projektu - twierdzi Jan Janczykowski, małopolski wojewódzki konserwator zabytków. - Chodzi o natężenie i rodzaj źródła światła, które mogą zostać ustalone dopiero podczas prób w terenie.

Pomnik Armii Krajowej nie jest jedynym, który ma się pojawić w Krakowie w najbliższym czasie. Trwa budowa monumentu pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Jako lokalizację wybrano plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską.

- Radni miejscy podjęli uchwałę w maju o przekazaniu dotacji celowej - przypomina Henryk Pach, przewodniczący Stowarzyszenia im. płk. Ryszarda Kuklińskiego. Chodzi o pół miliona złotych. Inicjatywę może wesprzeć finansowo też urząd marszałkowski.

Bartosz Dybała

Dziennikarz "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego". Laureat konkursu Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii dziennikarstwo interwencyjne. Zajmuję się tematyką kryminalną, czasami medyczną oraz kwestiami związanymi z zabudową Krakowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.