Maciej Łagiewski

Wrocławski piewca Tadeusza Kościuszki

Portret Tadeusza Kościuszki ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia Portret Tadeusza Kościuszki ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia
Maciej Łagiewski

Przypadające w tym roku 200 - lecie śmierci generała Tadeusza Kościuszki ma dla nas szczególne znaczenie.

Tadeusz Kościuszko, przywódca powstania narodowego w 1794 roku i uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, już za życia przeszedł do legendy. O jego bohaterskich czynach powstały dziesiątki wierszy, pieśni i krótkich utworów literackich. Jeden z najsłynniejszych, będący hołdem nie tylko dla Kościuszki, ale również dla narodu polskiego, napisał wrocławski poeta Karl von Holtei. W dwustuletnią rocznice śmierci Tadeusza Kościuszki (15 października 1817) warto przypomnieć ten patriotyczny tekst poświęcony polskiemu bohaterowi.

Zapomniany pisarz

Dziś mało kto zna życiorys i twórczość Karla von Holtei’a, w znacznej mierze poświęconą sprawom Polski i Polaków. A to przecież postać wyjątkowa. W XIX wieku był jednym z bardziej poczytnych pisarzy w Niemczech. Nazywał siebie Wagabundą, ponieważ niemal całe życie spędził w podróży. Jednak w każdym miejscu, w którym przyszło mu mieszkać: w Berlinie, Dreźnie, Rydze czy Gratzu, pielęgnował pamięć o swoich rodzinnych stronach.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Maciej Łagiewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.