Wojsko już buduje mosty na ŚDM [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. fot. Anna Kaczmarz
Piotr Subik

Wojsko już buduje mosty na ŚDM [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Subik

Ponad 60 żołnierzy i 35 jednostek sprzętu rozpoczęło prace przy budowie mostów w okolicach Krakowa, na terenach, na których w lipcu pojawią się uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.

Cztery tymczasowe przeprawy powstają w Brzegach koło Wieliczki, na rzekach Zabawka, Serafa oraz Drwina. - Mają one służyć ewakuacji i bezpiecznemu przemieszczaniu się uczestników między sektorami – informuje kpt. Justyna Murawska z 2. pułku inżynieryjnego w Inowrocławiu. To wchodząca w jego skład Wojskowa Jednostka Odbudowy odpowiada za realizację tego zadania z ramienia Wojska Polskiego.

Autor: Anna Kaczmarz

Żołnierze stawiają na rzekach konstrukcje typu DMS-65. Jest to drogowy most składany, skonstruowany w latach 1965-68, przeznaczony do szybkiej i wielokrotnej budowy nowych i odbudowy zniszczonych przepraw. Łączna długość obiektów będzie liczyła ponad 300 metrów. Najszerszy z obiektów będzie miał siedem pasów jezdni o łącznej szerokości 40 metrów. Zgrupowaniem, które buduje mosty pod Krakowem dowodzi ppłk Piotr Pytel. Nad technicznym aspektem zadania czuwa inżynier kpt. Justyna Murawska.

- Dzięki zaangażowaniu Wojskowych Jednostek Odbudowy 2. pułku inżynieryjnego w organizację ŚDM 2016 po raz kolejny mamy okazję doskonalić naszych specjalistów i zbierać nowe doświadczenia – mówi kpt. Justyna Murawska.

Wsparcie inżynieryjne dla ŚDM 2016 jest największym przedsięwzięciem realizowanym przez Wojskowe Jednostki Odbudowy od czasu ich sformowania. Prace w Brzegach mają się zakończyć do 17 czerwca br.

Jak informuje Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych RP, wkład saperów w organizację ŚDM będzie polegał również na sprawdzeniu ok. 240 hektarów terenu Campusu Misericordiae pod kątem występowania niewybuchów i niewypałów.

Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.