Paweł Stachnik

Wojna polsko-ukraińska. Kto zdobędzie Galicję?

Członkinie oddziału Ochotniczej Legii Kobiet Fot. Archiwum Członkinie oddziału Ochotniczej Legii Kobiet
Paweł Stachnik

Luty 1919. Trwa wojna polsko-ukraińska. Siły zbrojne obu państw zmagają się w Galicji Wschodniej i na Wołyniu. Dla wielu zagranicznych obserwatorów jest to wojna bratobójcza.

Wobec rozpadu Austro-Węgier jesienią 1918 r., a także wyraźnych zachęt płynących z Wiednia, ukraińscy działacze i spiskowcy z oddziałów c.k. armii w Galicji Wschodniej w nocy z 31 października na 1 listopada znienacka opanowali Lwów i ogłosili powstanie niezależnego państwa.

Wystąpienie to zaskoczyło Polaków, którzy Lwów uznawali za swój i nie wyobrażali sobie odrodzonej Polski bez tego miasta. Polska społeczność Lwowa szybko zaczęła się organizować i zbrojnie wypierać Ukraińców z poszczególnych obiektów i rejonów. W mieście doszło do zaciętych walk ulicznych, trwających do 20 listopada.

Tego dnia do Lwowa dotarła polska odsiecz zorganizowana w Krakowie. Wspólne uderzenie przybyłych oddziałów i obrońców zmusiło siły ukraińskie do opuszczenia Lwowa. Miasto zostało odbite, a jego trzytygodniowa obrona przeszła do narodowej legendy.

Więcej kompromisu!

Nie był to jednak koniec polsko-ukraińskich zmagań o Lwów i Galicję Wschodnią. Obydwa narody rościły sobie prawa do tego obszaru i obydwa uważały go za własny. Wprawdzie pojawiały się głosy nawołujące do porozumienia i współpracy (niechętny walce z Ukraińcami był Piłsudski), ale spór zaszedł zbyt daleko, by można było go przerwać.

- Konfliktu polsko-ukraińskiego można by było prawdopodobnie uniknąć, gdyby obie strony okazały się bardziej skłonne do kompromisu. Ale ponieważ obie strony chciały rządzić Galicją Wschodnią - a zwłaszcza Lwowem - nie było tu rozwiązania (tak jak z Litwinami w przypadku Wilna). Ukraińskie przejęcie władzy we Lwowie 1 listopada 1918 r. stworzyło sytuację, w której prawie już nie było miejsca na negocjacje - mówi dr Jochen Böhler, niemiecki historyk zajmujący się dziejami Polski, autor książki „Wojna domowa. Nowe spojrzenie na odrodzenie Polski”. - W polskich podręcznikach rzadko wspomina się o tym, że Ukraińcy przejęli Lwów tuż przed planowanym przez Polską Komisję Likwidacyjną zebraniem we Lwowie w celu przyłączenia Galicji do Polski - dodaje.

Ukraińskie oddziały, które opuściły Lwów otoczyły go i zablokowały od zewnątrz. Władze Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej - bo tak nazwano państwo utworzone w Galicji - ogłosiły mobilizację miejscowej ludności i przystąpiły do formowania regularnej armii.

W dalszej części tekstu: 

  • Czy można było uniknąć konfliktu polsko-ukraińskiego?
  • Jaki przebieg miała wojna?

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.