Wódka leje się strumieniami, narkotyki coraz popularniejsze...

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Pruss/Archiwum
Wojciech Mąka

Wódka leje się strumieniami, narkotyki coraz popularniejsze...

Wojciech Mąka

Pijemy za dużo, a policja łapie coraz więcej kierowców odurzonych narkotykami. Od 2014 roku spożycie alkoholu w mieście zdecydowanie idzie w górę. Przestępczość też...

- Działania rządu, dotyczące podniesienia akcyzy to tylko jeden element w walce z nadmiernym spożyciem alkoholu, w efekcie przynoszą jedynie pieniądze do budżetu państwa - uważa prof. Maciej Świątkowski, radny Platformy Obywatelskiej.

Tysiące dzieci

Sprawozdanie przedstawiające ten problem w Bydgoszczy raczej wątpliwości nie pozostawia. Na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przygotowano ogólnopolskie badania ankietowe na reprezentacyjnej próbie dorosłych mieszkańców „Substancje psychoaktywne - postawy i zachowania”. Wynika z nich, że około 2 procent Polaków jest uzależnionych od alkoholu, a ok. 4 procent dzieci - czyli 1,5 mln - żyje w rodzinach alkoholików. Przekładając to na Bydgoszcz - uzależnionych jest ok. 6,3 tysiąca ludzi, dzieci wychowywanych w rodzinach alkoholików jest ponad 12 tysięcy! W ostatnich latach nastąpił ponowny wzrost konsumpcji do poziomu około 10 litrów czystego alkoholu na jednego mieszkańca. W 2005 roku nastąpił niewielki spadek spożycia alkoholu w Polsce. Po tym okresie notuje się ponowny systematyczny wzrost spożycia i minimalny jego spadek w roku 2009. W ostatnich latach spożycie alkoholu sięga ponad 9,5 litra - piszą autorzy raportu.

Przeczytaj ciąg dalszy artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Wojciech Mąka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.