Włodzimierz Czarzasty: Będziemy walczyć o elektorat PiS-u

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Dorota Kowalska

Włodzimierz Czarzasty: Będziemy walczyć o elektorat PiS-u

Dorota Kowalska

- Mówię jasno, jeśli SLD wróci do Sejmu, a wróci, wszystkie kwestie związane ze sprawami socjalnymi, które wprowadził PiS zostaną utrzymane - zapowiada Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD, w rozmowie z Dorotą Kowalską.

Nieźle wam ostatnio idzie: 9 procent poparcia, 12 procent poparcia w sondażach, to całkiem dobry wynik. Jak pan myśli sąd ten skok notowań Sojuszu Lewicy Demokratycznej?
Po pierwsze - od ponad dwóch lat, od kiedy nie jesteśmy w Sejmie, taka tendencja się czasami rysowała. Lepsze notowania od czasu do czasu już się pojawiały, od roku są stabilne - powyżej 5 procent. W polityce ważne są tendencje. Patrzę na te wyniki bardzo spokojnie - dzisiaj mamy 10, czasami 12 procent poparcia, jutro może być 5 albo 6. W polityce różnie bywa.

A wracając do przyczyn?
Myślę, że pierwszą najważniejszą jest praca w powiatach i w województwach. Przyczyną tego, że nie ma nas w mediach centralnych, jest fakt, że nie mamy klubu parlamentarnego, nie ma nas w Sejmie. Natomiast w powiatach i województwach mamy masę ludzi. Mamy 2 tysiące radnych. Mamy wielu prezydentów, wielu wiceprezydentów miast w całej Polsce - zajmujemy pod tym względem drugie miejsce po Platformie. Przeprowadzamy wiele inicjatyw komentowanych w mediach regionalnych, bardzo dla nas ważnych. Więc pierwsza sprawa, to praca. Druga - to błędy opozycji parlamentarnej, które są codziennie komentowane, codziennie wskazywane. Żeby wspomnieć chociażby o niespójności przekazu. Słynne są stanowiska Platformy, które w tych samych kwestiach zmieniają się nawet dwa razy dziennie. Ludzie po prostu tego nie rozumieją. Mogę dać przykłady.

Poproszę!
Chociażby w sprawie IPN - przecież IPN został powołany głosami Platformy Obywatelskiej i PiS-u, w tej chwili PO mówi, że to bezsensowny pomysł, że IPN trzeba natychmiast rozwiązać. Sprawa ustawy dekomunizacyjnej - przecież Platforma głosowała za tym projektem, a potem staje i broni razem z nami nazwy ronda Edwarda Gierka w Sosnowcu, albo ul. Armii Ludowej, czy ul. Dąbrowszczaków. Sprawa emerytur służb mundurowych - przecież PO w 2009 roku po raz pierwszy zabrała prawa nabyte służbom mundurowym, a w tej chwili ich broni. Już nie mówię o ustawach aborcyjnych, które były czytane w Sejmie i zachowania Platformy wobec tych ustaw, czy nowelizacji ustawy o IPN, kiedy PO namawiała pana prezydenta do wetowania ustawy, przeciwko której przecież nie była. Ludzie to widzą, widzą tę obłudę. I trzecia sprawa, to zachowanie Prawa i Sprawiedliwości.

Myślę, że spora części wyborców, którzy głosowali na PiS mogło się zniechęcić przyjęciem przez Sejmu ustawy degradacyjnej.
Myślę, że w tej chwili coraz więcej wyborców jest do PiS-u zniechęconych ze względu na kilka ostatnich ruchów, także wprowadzanie ustaw zabierających prawa nabyte. Kolejna rzecz - słynne już premie, które nie współgrają z zapowiedziami rządu dotyczącymi skromności, uczciwości. Elektorat Prawa i Sprawiedliwości, który jest dla nas także bardzo ważny, bo to elektorat socjalny, widzi rozdźwięk między tym, co się mówiło, a co się w tej chwili robi. Chciałem zresztą powiedzieć bardzo jasno: będziemy o elektorat PiS-u, który szanujemy, zabiegać. Spraw socjalnych nie traktujemy, jako spraw związanych z jedną partią, jedną nazwą. Przecież jeżeli chodzi o wiek emerytalny, to SLD wprowadził określony wiek emerytalny, Platforma go podwyższyła, PiS sprowadził do tego poziomu, który myśmy proponowali. Jeżeli chodzi o walkę o podwyższenie najniższej pensji, jeśli chodzi o walkę o poniesienie najniższej stawki godzinowej - to PiS kontynuuje to, co Sojusz robił swego czasu. Jeśli chodzi o program „500 plus”, byliśmy jedyną partią, która od początku mówiła, że jest to dobry pomysł. Mówię jasno, jeśli Sojusz Lewicy Demokratycznej wróci do Sejmu, a wróci, wszystkie kwestie związane ze sprawami socjalnymi, które wprowadził PiS zostaną utrzymane, co więcej - załatwimy wiele spraw wciąż niezałatwionych.

Więc co takiego chcecie zaproponować elektoratowi socjalnemu, żeby odciągnąć go od Prawa i Sprawiedliwości?
Na pewno zaproponujemy ustawę przygotowaną swego czasu przez panią poseł Bańkowską, a dotyczącą emerytury wdowiej. W sytuacji, kiedy jeden z małżonków umiera, 80 procent jego emerytury zostaje przy tym współmałżonku, który żyje. Przecież koszty utrzymania mieszkania są takie same - w zimie, mimo że jeden partner umiera, w mieszkaniu nie może być o połowę chłodniej. Postulujemy bardzo twardo program pomocowy dla emerytów, dla rencistów -najniższa emerytura, najniższa renta ma być równa najniższej pensji. Program na dziś, to trzy razy 2 100 złotych. Wciąż nie są rozwiązane sprawy bliskie przede wszystkim młodemu pokoleniu, a dotyczące umów śmieciowych. Wszyscy od tego problemu uciekają. Więc tych spraw socjalnych dla elektoratu, który głosował bądź na nas, bądź na PiS jest jeszcze sporo do załatwienia. I my o ten elektorat będziemy dbali. Czym innym jest aparat partyjny i zarządcy partyjni Prawa i Sprawiedliwości, których krytykujemy, bo uważamy, że robią dużo złego, zwłaszcza jeśli chodzi o konstytucję, kwestie łamania prawa, a czym innym jest elektorat socjalny, o który będziemy zabiegać i któremu ofertę będziemy składać.

Jak pan myśli skąd taka zła passa u partii rządzącej, bo mamy nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, reformę sądownictwa, awanturę z Unią Europejską, nieszczęsne premie - trudno oprzeć się wrażeniu, że PiS z jednego kryzysu przechodzi płynnie w drugi?
Z czego to wynika?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Kowalska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.