Jolanta Zielazna

Władza nie chce widzieć problemu opiekunów osób niepełnosprawnych

Sądy administracyjne uchylają decyzje samorządów, które odmawiają opiekunom świadczeń Sądy administracyjne uchylają decyzje samorządów, które odmawiają opiekunom świadczeń
Jolanta Zielazna

W tym roku nie będzie obiecywanych zmian dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. - To zadanie na nową kadencję - powiedziała niedawno minister pracy Elżbieta Rafalska. Jeśli ktoś jeszcze miał złudzenia, to je stracił.

Sądy administracyjne wyręczają więc rząd i uchylają decyzje odmawiające opiekunom świadczeń pielęgnacyjnych. Rozczarowanie i rozgoryczenie opiekunów jest tym większe, że nie kto inny, a posłowie PiS, obecnie rządzącej partii, kiedy byli w opozycji, ujęli się za „wykluczonymi opiekunami”. Obiecywali, że gdy tylko dojdą do władzy, zmienią niekorzystne przepisy wprowadzone przez PO-PSL.

O ile można policzyć, ile dzieci ma orzeczenia o znacznej niepełnosprawności, ilu rodziców pobiera na nich świadczenie pielęgnacyjne (te liczby się nie pokrywają, bo nie wszyscy rodzice chcą i mogą zrezygnować z pracy), to o opiekunach dorosłych osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych wiemy niewiele. Wiemy tylko o tych, którzy zgłaszają się po wsparcie finansowe, korzystają z opieki pielęgniarskiej, ale jest to obraz mocno fragmentaryczny. Pozostaje niepoliczona rzesza opiekunów, która nie dostaje żadnego wsparcia.

Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Jolanta Zielazna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.