Jolanta Zielazna

Władza nie chce widzieć problemu opiekunów osób niepełnosprawnych

Sądy administracyjne uchylają decyzje samorządów, które odmawiają opiekunom świadczeń Sądy administracyjne uchylają decyzje samorządów, które odmawiają opiekunom świadczeń
Jolanta Zielazna

W tym roku nie będzie obiecywanych zmian dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. - To zadanie na nową kadencję - powiedziała niedawno minister pracy Elżbieta Rafalska. Jeśli ktoś jeszcze miał złudzenia, to je stracił.

Sądy administracyjne wyręczają więc rząd i uchylają decyzje odmawiające opiekunom świadczeń pielęgnacyjnych. Rozczarowanie i rozgoryczenie opiekunów jest tym większe, że nie kto inny, a posłowie PiS, obecnie rządzącej partii, kiedy byli w opozycji, ujęli się za „wykluczonymi opiekunami”. Obiecywali, że gdy tylko dojdą do władzy, zmienią niekorzystne przepisy wprowadzone przez PO-PSL.

O ile można policzyć, ile dzieci ma orzeczenia o znacznej niepełnosprawności, ilu rodziców pobiera na nich świadczenie pielęgnacyjne (te liczby się nie pokrywają, bo nie wszyscy rodzice chcą i mogą zrezygnować z pracy), to o opiekunach dorosłych osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych wiemy niewiele. Wiemy tylko o tych, którzy zgłaszają się po wsparcie finansowe, korzystają z opieki pielęgniarskiej, ale jest to obraz mocno fragmentaryczny. Pozostaje niepoliczona rzesza opiekunów, która nie dostaje żadnego wsparcia.

Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Jolanta Zielazna

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.