Grażyna Starzak

Wizowe przeszkody dla pielgrzyma

Szacuje się, że w lipcu 2016 r. do Krakowa przyjedzie nawet 2,5 miliona pielgrzymów Fot. FOT. ADAM WOJNAR Szacuje się, że w lipcu 2016 r. do Krakowa przyjedzie nawet 2,5 miliona pielgrzymów
Grażyna Starzak

ŚDM 2016. Czy drogie wizy i obowiązek złożenia odcisków palców w konsulacie utrudnią młodym ludziom ze Wschodu przyjazd do Krakowa?

W lipcu rozpocznie się oficjalna rejestracja uczestników Światowych Dni Młodzieży. O przyjeździe do Krakowa marzą m.in. młodzi ludzie zza naszej wschodniej granicy.

Udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem ma im ułatwić akcja „Bilet dla brata”, prowadzona przez komitet organizacyjny ŚDM. Przeszkodą w realizacji tych marzeń może być jednak… nowe prawo wizowe, które będzie obowiązywało w Polsce od listopada 2015 r.

Bilet dla brata

Jak twierdzi Anna Salawa z komitetu organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 z inicjatywy „Bilet dla brata” może skorzystać nawet 300 tysięcy pielgrzymów ze Wschodu. Niebawem ruszy przebudowana strona inter­ne­towa, gdzie każdy będzie mógł wybrać grupy, którym chce pomóc w przyjeździe do Polski. Znajdą się tam informacje o nich, zdjęcia, prezentacje filmowe itp. Ale też zachęta dla Polaków – grup, parafii, wspólnot – by pomagali pielgrzymom ze Wschodu.

Autor: Joanna Urbaniec

Jak podkreśla bp Damian Muskus, kierujący pracami komitetu organizacyjnego ŚDM, akcja ma „podać wędkę”, czyli pomóc w rozwiązaniu kłopotów ze sfinansowaniem udziału w ŚDM, a nie wyręczyć młodych, którzy chcieliby w 2016 roku przyjechać do Krakowa. Dlatego „Bilet dla brata” ma zapewnić jedynie dofinansowanie, a nie całkowite pokrycie kosztów pobytu.

Cena i odciski palców

Młodzież z Ukrainy, Białorusi czy Rosji w koszty udziału w ŚDM musi wliczyć m.in. opłatę za wizę. A wiza do Polski jest dość droga (60 euro), bo umożliwia równocześnie wjazd do wszystkich krajów strefy Schengen. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, jest szansa na zwolnienie z tej opłaty uczestników dni, którzy się oficjalnie zarejestrują. Tak twierdzi Rafał Baniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu.

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, inicjator ŚDM w Krakowie, był w tej sprawie u ministra spraw zagranicznych. – Prosiłem, aby wszystkie nasze placówki na Wschodzie pomogły młodym otrzymać wizy. Bo z tym są problemy. Opłaty są tak wysokie, że młodzież nie może sobie na to pozwolić – mówi metropolita krakowski. Zwolnienia z opłat wizowych wprowadziła Hiszpania, która była gospodarzem ŚDM w 2011r.

W opinii ks. Grzegorza Su­chodolskiego, sekretarza generalnego komitetu organizacyjnego ŚDM, pewną trudność dla młodzieży ze Wschodu, która chce przyjechać do Krakowa w lipcu 2016 r., może stanowić nowe prawo wizowe.

Od listopada br. polskie konsulaty będą wydawały tzw. wizy biometryczne. Każdy starający się o ten dokument będzie musiał zgłosić się do punktu konsularnego i złożyć odciski dziesięciu palców. Do tej pory wnioski o wizę składał opiekun grupy. Nowy obowiązek może spowolnić proces wydawania wiz. Zwłaszcza dla grup – turystycznych czy pielgrzym­kowych.

Polskie MSZ zapewnia jednak, że personel konsulatów jest przeszkolony i „gotowy do podjęcia nowych czynności”. Są też podobno przygotowane dodatkowe stanowiska.

Pielgrzymi z całego świata

Światowe Dni Młodzieży będą trwać od 26 do 31 lipca 2016 r. Szacuje się, że do Krakowa może przyjechać nawet 2,5 mln pielgrzymów. Już dziś wiadomo, że z USA przybędzie ok. 30 tys. młodych ludzi, z Ameryki Południowej – 15 tys. Z Francji zgłoszono jak dotąd 60 tys. pielgrzymów, z Hiszpanii i Portugalii – po 40 tys. Wszystko wskazuje, że w wielotysięcznym tłumie dominować będą, oprócz Polaków – Włosi. Przyjedzie ich do nas ponad 100 tys.

Papież Franciszek ma się spotkać z uczestnikami dni podczas sobotniego czuwania 30 lipca i dzień później na mszy. Odwiedzi najpewniej Warszawę, Poznań, Gniezno, Częstochowę i Kraków.

[email protected]

Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.