Witold Kozłowski - najważniejszy człowiek w Małopolsce

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Grzegorz Skowron

Witold Kozłowski - najważniejszy człowiek w Małopolsce

Grzegorz Skowron

Choć jest chyba najlepiej przygotowanym politykiem Prawa i Sprawiedliwości w Małopolsce do pełnienia funkcji marszałka województwa, nie zostałby nim gdyby nie poparcie i upór Beaty Szydło. To byłej premier Witold Kozłowski zawdzięcza swoją obecną pozycję - najważniejsze stanowisko w naszym regionie. To ona przeforsowała jego kandydaturę w Komitecie Politycznym PiS w Warszawie, choć łatwo wcale nie było.

Witold Kozłowski od poniedziałku jest marszałkiem województwa małopolskiego. Sejmik wybrał go nie tylko głosami 24 radnych PiS, jego kandydaturę poparło nawet 3 radnych opozycji. Ale jeszcze tydzień temu nie było pewności, że to właśnie on obejmie to stanowisko.

Taki był plan?

W uchwałach Komitetu Politycznego PiS zatwierdzających nominacje na najważniejsze stanowiska w województwach, gdzie PiS wygrało wybory, pominięto jedno - Małopolskę. - Potrzebny był dodatkowy czas na uzgodnienie wszystkich szczegółów - tłumaczy nowy marszałek. Prawda jednak jest taka, że wewnątrz PiS toczył się zażarty bój o to, kto będzie miał wpływ na władze naszego regionu.

Od początku za układankę personalną odpowiadała była premier Beata Szydło. Jej pierwszym kandydatem na marszałka był Rafał Bochenek, który jednak nie zyskał akceptacji w Warszawie. Przeciwnicy byłej premier mówią, że to oznaka jej słabnącej pozycji. Zwolennicy tłumaczą, że pierwszy pomysł był tylko „na próbę”, a od początku chodziło o to, by marszałkiem został Witold Kozłowski.

Czytaj więcej:

  • Pierwszym testem będzie obsadzenie najważniejszych stanowisk w Urzędzie Marszałkowskim oraz podległych mu jednostkach i spółkach. Kim?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.